Rajčica je jedan od omiljenijih plodova ljeta koji s užitkom volimo jesti, a taj je užitak time veći ako je ona uzgojena na našem balkonu ili u vrtu!
1. Najvažniji korak je – sadnja!
Rajčicu posadite u lončanice, lijehe ili plastične saće, i to kada sadnica dobije pet-šest listova. Za razliku od mnogih drugih biljaka, rajčicu sadite duboko u zemlju, tako da samo jedna trećina viri.
Naučite kako sami možete napraviti sušene rajčice u maslinovom ulju
2. Rajčica treba svjetlo
Odaberite sunčano svjetlo jer ona treba barem šest sati svjetla i topline. Jedino na što morate pripaziti je dovoljan razmak između samih lončanica ili tegli. Ako ih pregusto sadite i postavite, nećete osigurati dobru cirkulaciju zraka.
3. Redovito zalijevajte
Rajčica se svrstava u usjeve sa srednjim zahtjevima za vodom. Zalijevajte je redovito, ali umjereno. Uvijek prvo opipom ustanovite do koje je mjere tlo vlažno ili suho prije nego što započnete sa zalijevanjem. Također, izbjegavajte zalijevanje cijele biljke i ploda kako biste smanjili mogućnost gljivica.
4. Odabir potpornja
Kako velike i bogate rajčice mogu predstavljati teret za biljku, morate joj dati potporu ili u obliku kolca, ljestvi ili kaveza. Kad naraste, rajčica se prilično razgrana, stoga je tijekom rasta važno pažljivo orezivati zaperke da ne bi crpili svu vodu biljci.
5. Sadnja različitih sorti
Kod rajčica je olakotna okolnost što ih možete međusobno saditi zajedno, dakle, različite sorte, a tako ćete si osigurati i zanimljivu raznolikost boja, okusa i oblika u vrtu ili na balkonu. Dakako, imate li manje prostora na raspolaganju, birajte manje rajčice!
Pasirana rajčica – pripremite danas i koristite cijele zime
M. Strukić/Living
Foto: Shutterstock