Nije tajna da stanovnici “Zemlje izlazećeg sunca” nadžive svoju generaciju – diljem svijeta.
Iako ne postoji znanstveno objašnjenje zašto je tako, mnoge studije ipak nude neke dokaze i savjete za ostatak svjetske populacije. Donosimo neke od njih;
Jedu puno svježeg povrća i voća
Tradicionalno, jedu puno soja umaka, voća i povrća te ribe što znači da im vrlo rijetko nedostaje vitamina i minerala i ostalih nutrijenata neophodnih za zdravlje i dugovječnost organizma.
Za razliku od Japanaca, Europljani često jedu povrće pripremljeno na krajnje nezdrav način i začinjeno raznim umacima. Naravno, nutritivna vrijednost ovakvih, inače hranjivih obroka, drastično pada. Japanci jedu i do pet puta više ključnih vrsta povrća – kelja, kupusa, rotkvice, brokule – nego ostatak svijeta. Ovo povrće višestruko je povezano sa smanjenim rizikom od kancerogenih oboljenja. Iako mnogi imaju loša iskustva s povrćem pripremljenim na loš način, ono se može napraviti krajnje ukusno. Tajna je u kuhanju na pari, kratkom prženju i začinskom bilju.
Riža kao imperativ
Riža je odlična namirnica jer obiluje ugljikohidratima, a istovremeno ima malo masti. Iako je krumpir najčešći dodatak mesu na našem stolu, probajte postupno uvoditi rižu. Zasiti će vas brže, a ako vam dosadi bijela, uvijek možete probati smeđu rižu koja je napravljena od cjelovitog zrna i obiluje zdravim vlaknima.
Poseban način kuhanja
Japanska kuhinja označava parenje, pečenje na grill tavi bez ulja te polagano kuhanje i fermentacija. Obično se ručak sastoji od velike posude juhe i malih porcija ostalih jela.
Piju puno čaja
Iako kava nije toliko štetan napitak, u njihovoj zemlji postoji jaka kultura ispijanja čaja. Poznato je kako je u Japanu zeleni čaj piće koje se konzumira i u ljetnim danima. Rashlađen iz hladnjaka odlično osvježava i obogaćuje organizam antioksidantima.
Drugi izvori proteina
Iako “moderni” Japanci sve češće konzumiraju govedinu, tradicionalna japanska prehrana i dalje se temelji na biljnim proteinima, posebice tofuu koji obiluje kacijem, a ima malo zasićenih masti. Naravno, ne treba izbjegavati crveno meso do kraja života, ali možete češće jesti biljne proteine.
A. A.
Foto: Shutterstock