Hrana i recepti

Hrana i recepti

Ništa vam se ne kuha, a gladni ste? Nema ni potrebe – samo u jelovnik uvrstite ove namirnice

Masnu i prženu hranu u ovo vrijeme je najbolje izbjegavati, a kao alternativu trebalo bi konzumirati jela koja u vruće ljetne dane neće preopteretiti želudac i koja će blagotvorno djelovati na probavu, ali i rashladiti organizam.

Ljetna prehrana podrazumijeva unos svježih namirnica, poput voća, povrća te ribe. Ljetne vrućine imaju snažan utjecaj na stanje našeg organizma. Visoke temperature zraka uzrokuju pojačano znojenje, a time i povećan gubitak tjelesne tekućine i elektrolita.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo nastavlja s provođenjem Nacionalnog programa promicanja zdravlja „Živjeti zdravo“, a u novim su smjernicama savjetovali da su ljeti rajčica, krastavac, paprika, zeleno lisnato povrće, lubenica, dinja i breskva koji su bogati vodom, vitaminima i mineralima, namirnice koje čine idealan ljetni obrok. Vrijeme je da uživamo u laganim, osvježavajućim i raznobojnim obrocima koji se brzo pripremaju.

Umjesto slane, masne i teške hrane na stolu neka se nađu šarene salate, tople i hladne juhe, svježi voćni i povrtni sokovi.

Bilo kakva salata je odličan odabir

Zbog jednostavnosti i brzine pripreme, salate mogu poslužiti kao mali obroci i predjela te kao prilozi brojnim jelima. Osim što su okrepljujuće i što njima vlada šarenilo boja, kombiniranjem različitih, ali vrlo skladnih namirnica, dobit ćete ukusan i zdrav obrok primamljiva okusa i izgleda.

Koje povrće odabrati? Tu ne možete pogriješiti – sezonsko! Kombinirajte povrće s mesom kao što su piletina ili puretina, ribom, žitaricama, rižom, tjesteninom i voćem, začinite s malo maslinova ili bučina ulja i limunova soka te uživajte u svježini i bogatstvu okusa.

Osvježite se sladoledom

Iako su sladoled i ljeto nerazdvojni par, često zaboravimo koliko je kalorija na tom jednom štapiću. Ipak postoji i zdrava i niskokalorična alternativa klasičnim sladoledima, a to je zamrznuto voće. Komadići banane, bobice grožđa ili bobičasto voće osvježit će i zasladiti. Za uživanje u mliječnoj, kremastoj poslastici potrebno je smiksati smrznute komadiće voća s ohlađenim jogurtom.

15 načina da unesete 500 kalorija manje pri svakom obroku

Zapamtite – kad osjetite žeđ, već ste dehidrirali

Osim na lagane obroke i biranje sezonskih namirnica, ljeti je ključno paziti na dovoljan unos vode. Naime, čak i sasvim mala dehidracija može prouzročiti glavobolju, opći umor ili manjak koncentracije.

Osobe koje piju premalo vode imaju dugotrajan rizik za bolesti bubrega, srca, poremećaja mentalnih funkcija te probavnog sustava. Smanjenim unosom tekućine smanjuje se dotok kisika koji pritječe u srce, mozak, mišiće i sve važne organe, pa su oni manje sposobni obavljati svoje funkcije. Voda, osvježavajuće vode s dodatkom limuna, mente, matičnjaka ili đumbira te nezaslađeni čajevi spriječit će dehidraciju i nagradit će nas lijepom i zdravom kožom.

4 namirnica koje ne smijete jesti na plaži

Ljeti nam se često dogodi da nas svježi zrak, sunčanje i kupanje izmore pa jednostavno ne možemo odoljeti brzom zalogaju na našem ručniku, no nutricionisti na portalu ordinacija.hr upozoravaju da određene namirnice treba izbjegavati jer zadovoljavanje želje može završiti i trovanjem.

1. Jaja

Iako je jako vrijedna namirnica, jako je kvarljiva pa treba biti oprezan i izbjegavati konzumaciju jaja, posebno onih koja nisu dobro termički obrađena. Dakle ne jesti meko kuhana jaja, kreme od jaja, domaće majoneze i preljeve od jaja jer u sebi mogu kriti opasnu bakteriju Salmonellu.

2. Određene napitke

Treba ih izbjegavati jer u sebi sadrže kofein koji u malim količinama nije štetan, no u većim mogu izazvati negativne posljedice poput već uobičajene nesanice do lupanja srca, osjećaja nervoze i tome slično. Kofein je i diuretik pa takva kombinacija umjesto da hidratizira organizam može dovesti do dehidracije. Također gazirana pića i različiti sokovi u sebi imaju puno šećera koji na taj način unosimo tijelo opterećujemo „praznim kalorijama“.

4. Alkohol

Iako hladna čaša piva i šareni kokteli izgledaju primamljivo nisu najbolji odabir za piće na plaži. Osim opijenosti koju izaziva, a koja može biti iznimno opasna ljeti i na plaži, alkohol također organizam dovodi do dehidracije. Radije posegnite za bočicom vode.

5. Masna hrana

Probava masnije hrane ide nešto sporije i teže nego li one laganije. Zbog toga tijelo na taj proces troši više energije i samim time se dodatno grije. To nam zaista nije potrebno u ovim ljetnim danima kada se organizam treba rashladiti.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo