Kako djeluje psyllium i koliko ga uzimati?
Naša crijeva nisu baš u najbolje stanju, a psyllium je četka koja će riješiti taj problem, piše bio&bio:
Kako bi održali zdravlje cijelog organizma, povremeno treba potaknuti crijevnu peristaltiku i tako se osloboditi nakupljenih toksina. Prirodan i neškodljiv način za efikasan crijevni detoks je uzimanje psylliuma.
Što trebate znati o psylliumu?
- Psyllium su mljevene sjemenke indijskog trputca. Ne sadrže gluten, neutralnog su okusa i iznimno su bogate topivim vlaknima: 100 g psylliuma sadrži čak 14 puta više vlakana od 100 g zobenih mekinja!
- U kontaktu s tekućinom pretvara se u gel povećavajući svoj volumen za najmanje deset puta. Često se zbog ovakvih karakteristika koristi u receptima za kruh, peciva i kolače bez jaja ili kao zgušnjivač za juhe i umake.
- Na bio&bio preporučaju jednostavnu konzumaciju s vodom sa ili bez limuna ili sa nezašećerenim sokom.
Hrana bogata vlaknima – odličan saveznik u borbi protiv viška kilograma
5 savjeta za savršeno čišćenje crijeva
- Ovo je važno: dostatna količina vode je ključ uspjeha psyllium detoksa. Prvo popijte jednu čašu vode. Nakon toga pomiješajte jušnu žlicu psylliuma u čaši vode ili soka i odmah popijte. Ne okolišajte jer se psyllium pretvara u gustu želatinoznu masu koju bi bilo nemoguće (ili jako teško) popiti.
- Idealno bi bilo da tijekom provođenja psyllium detoksa ne uzimate lijekove ili dodatke prehrani jer će i oni biti brutalno izbačeni.
- Nemoj jesti najmanje sat vremena prije ili poslije uzimanja psylliuma.
- Nemojte uzimati više od jedne jušne žlice psylliuma dnevno.
- Tijekom dana nastavite s unosom vode ili biljnih čajeva i to najmanje 8 do 10 čaša dnevno kako bi omogućili psylliumu da odradi ovaj prljav, ali koristan posao.
A zašto su nam važna vlakna u prehrani?
Ubacivanje namirnica bogatih vlaknima u vašu prehranu može pomoći u borbi protiv upala i smanjenju rizika od nastanka kroničnih bolesti i infekcija. Osim toga, pomažu u održavanju tjelesne mase te su hrana za dobre bakterije u našim crijevima koje sudjeluju u imunosustavu i borbi protiv štetnih organizama. Prehrambena vlakna pomažu u regulaciji tlaka te regulaciji razine šećera i kolesterola u krvi. Izvori vlakana su uz voće, povrće i mahunarke te cjelovite žitarice (integralna riža, zob, proso, ječam…) koje imaju više vlakana, vitamina, minerala i antioksidansa od rafiniranih, tj. prerađenih (bijela riža, bijela tjestenina, bijela peciva i kruh…), objasnila je nutricionistica Andrea Bilandžija.
Muči vas probava? Pomozite si s ovih 8 moćnih dodataka prehrani
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock