Zamrzavanje se smatra najprikladnijim načinom da se “produlji život” svježim sezonskim plodovima jer se na niskim temperaturama učinkovito usporava prirodan proces kvarenja hrane.
Voće i povrće sadrži mnogo vode pa je osjetljivo na zamrzavanje, no pridržavate li se određenih pravila, u namirnicama možete sačuvati više vitamina i minerala nego bilo kojom drugom metodom konzerviranja.
- Preporučuje se zamrzavanje odnosno čuvanje na -18 °C jer se na toj temperaturi onemogućuje aktivnost i razmnožavanje mikroorganizama, a namirnice zadržavaju hranjive tvari, boju i okus.
- Na -18°C u zamrzivaču, povrće se u prosjeku može čuvati 8-12 mjeseci, a voće 6-10 mjeseci.
- Birajte što kvalitetnije i svježije voće i povrće koje dolazi ravno iz vrta ili voćnjaka. Prije zamrzavanja, dobro ga operite, očistite i uklonite sva oštećenja.
- Prije stavljanja u zamrzivač namirnice trebaju biti već ohlađene, a nakon odmrzavanja upotrijebite ih što prije.
- Najpraktičnije je pakirati namirnice u plastične vrećice i posude s poklopcem.
- Neka u pakiranju ostane što je manje moguće zraka – istisnite ga iz vrećica jer ćete tako spriječiti gubitak okusa i isušivanje namirnica.
- Na pakiranjima označite vrstu namirnica i datum zamrzavanja, kako biste se lakše snalazili i pazili na trajnost namirnica.
- Zamrznuto voće i povrće ne treba odleđivati nego se može odmah pripremati, pa je najpraktičnije pakirati ga u manjim “jednokratnim” količinama, dovoljnim za jedan obrok.
Povrće i začinsko bilje
Gotovo sve vrste povrća koje se mogu zamrzavati, najbolje je prije toga blanširati kako bi se što više očuvala kakvoća. Ako povrće nakratko prokuhate u kipućoj vodi ili na pari, znantno se smanjuje količina mikroorganizama i djelovanje enzima koji uzrokuju promjenu teksture, boje i okusa.
- Blanširanje se preporučuje za korjenasto povrće (npr. mrkva, cikla), grašak, mahune, cvjetaču, brokulu, špinat, blitvu, kelj, tikvicu, bundevu, papriku, kukuruz, patlidžan…
- Tvrdo povrće (npr. mrkva, celer, peršin) blanšira se oko 4 minute, a mekše povrće (npr. mahune, bundeva, tikvica) od 1 do 3 minute.
- Nakon blanširanja povrće treba brzo ohladiti, najbolje pod mlazom vode, ili ga uroniti u lonac s hladnom vodom. Nakon toga ocijedite ga i osušite, a potom zapakirajte.
- Kad odmrznete povrće, ne zaboravite da je već blanširano, pa ga ne treba dugo kuhati.
- Za zamrzavanje nije pogodno povrće s vrlo visokim udjelom vode – zelena salata, radič, rotkvica, krastavac, rajčica (bolje je rješenje skuhati sok od rajčice i zamrznuti ga u plastičnim bočicama, za pripremu juha i umaka). Ne preporučuje se zamrzavati ni krumpir, a ni gljive.
- Svježe začinsko bilje (npr. peršin, celer, bosiljak) može se zamrznuti. Očistite ga, operite, ocijedite, nasjeckajte i spremite u vrećice.
Voće
Većina voća ima vrlo veliki udio vode, pa uzmite u obzir da nakon zamrzavanja često neće imati jednaku teksturu – voda će se pretvoriti u led, a led se širi pa stanice voća “pucaju”, što znači da će pri odmrzavanju omekšati. No svakako možete zadržati hranjive tvari i okus – vrijedi sačuvati svježe voće kao zdrav dodatak jogurtu, smoothieju, kremama, kolačima…
- Voće nije potrebno odmrzavati prije upotrebe. Možete ga koristiti direktno iz zamrzivača.
- Možete zamrznuti razno voće, npr. breskve i šljive, pa čak i grožđe i jabuke. Praktično je jabuke naribati kako biste ih odmah, nakon što ih izvadite iz zamrzivača, mogli “ubaciti” u kolač, ali nemojte zaboraviti da će pustiti sok.
- Iz većeg koštuničavog voća dobro je ukloniti koštice (možete ga narezati na polovine ili manje komadiće). Manji plodovi poput višanja i šljiva mogu se zamrznuti i cijeli, s košticom (iako mnogi vade košticu jer je to praktičnije).
- Neki zamrzavaju voće uz dodatak šećera, sirupa, limunova soka ili limunske kiseline, kako bi se voće što bolje “konzerviralo” i zadržalo boju. No bez šećera imat ćete zdraviji obrok!
- Borovnice i drugo bobičasto voće (uključujući i bobe grožđa) možete ostaviti cijelo. Stavite voće na veći plastični poslužavnik, lim za pečenje ili u široku i plitku posudu, slažući bobice jednu do druge, ali tako da se ne dodiruju. Tako ćete dobiti zasebne komade koji nisu međusobno “zalijepljeni”. Ostavite nekoliko sati u zamrzivaču, a potom već zaleđene bobe spremite u vrećice u željenim količinama. I druge vrste voća možete najprije zalediti u manjim komadima, a potom rasporediti u vrećice ili posude.
- Sitni plodovi ili narezani komadići voća mogu se u kalupu za led zamrznuti u kocke (ili druge oblike) kao dekorativan dodatak napitcima i desertima. Komadiće voća stavite u posudice za led, prelijte ga s vodom i zamrznite.
I.V.
Foto: Shutterstock