Davno prije se vjerovalo kako gljive imaju posebne moči, a danas znamo sigurno da je to istina jer se radi o zdravoj namirnici.
Možda niste znali ali gljive u prosjeku sadrže više proteina od ostalog povrća, a istodobno su obično niskokalorične iako njihova energetska vrijednost varira ovisno o vrsti.
“Ujedno sadrže vitamine B1, B2, B3, B5, C, prehrambena vlakna i minerale (kalij, željezo, cink, selen, bakar, kalcij). Jedinstvene su biljne namirnice koje sadrže vitamin D te se stoga često preporučuju kao prevencija osteoporoze. Dokazano je da pojedine vrste gljiva (vrganji, šampinjoni, tartufi, shii-take i sl.) izlučuju sastojke koji imaju antikarcinogeno djelovanje i tvari s antibiotičkim i imunostimulativnim djelovanjem. Gljive se mogu pripremiti na gotovo bezbroj načina, a da ujedno zadrže odličan okus i visoku hranjivu vrijednost. Bogat su izvor bjelančevina (posebice šampinjoni i vrganji) sličnog sastava kao i bjelančevine životinjskog podrijetla pa mogu obogatiti prehranu vegetarijanaca i vegana. “, pojasnila je prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender, klinička nutricionistica.
Što znamo o vrganjima?
Vrganj je najpoznatija šumska gljiva, a specifičan je po tome što mu meso ne potamni kada ga se razreže. Nutricionistica pojašnjava kako je zbog svoje popularnosti među beračima divljih gljiva poznat kao „kralj divljih gljiva“. Ima dugu, mesnatu stabljiku i okruglu, konveksnu mesnatu kapicu. Zbog osebujne arome to je jedna od najcjenjenijih gljiva.
Pripremite danas čarobni kolač od jabuka sa samo 5 sastojaka (bez ulja i maslaca)
Lista jela koja se s vrganjima mogu pripremati praktički je beskonačna, ali niti je dovoljno vremena niti gljiva da bismo mogli isprobati sve što želimo pa su se neka jela s vrganjima nametnula kao obavezna, ali vi uvijek možete isprobati i nešto novo. Vrganji su prilično osjetljivi, pa im ne treba dugo vremena za pripremu. Također su i vrlo kvarljivi, pa ako ih kupujete na tržnici provjerite izgledaju li zdravo, imaju li male rupe na stabljikama ili klobucima (što upućuje na parazite ili crve) i jesu li lijepi i čvrsti.
Od vrganja pripremite ukusnu jesensku salatu
Potrebni sastojci:
- 200 g buče (1 kriška)
- 1 šljiva
- 1 vrganj
- 1 orah
- 40 g kozjeg sira
- 50 g mlade salate
Priprema:
Buču narežemo na kriške i pečemo u pećnici 25 minuta na 180 stupnjeva. Serviramo uz mladu salatu, s kozjim sirom, vrganjem, bademima, orasima i šljivama.
Zanimljiva poslastica od naranče i bundeve – pokušajte odoljeti
Vrganji s maslacem
Ovo je prilog za 6 osoba:
- 350 g svježih vrganja
- 30 g maslaca
- 1 mali nasjeckan lik
- 1 režanj češnjaka, zgnječen
- 2 žlice nasjeckanog peršina
Priprema:
- Očistite vrganje i odrežite sve što mislite da nije za jelo.
- Maslac rastopite na tavi i dodajte gljive te pecite dok ne postanu smeđe.
- Dodajte luk, češnjak i peršin te začinite paprom i soli. Poklopite posudu i ostavite da se kuha još 10 minuta.
- Poslužite uz piletinu ili jednostavno stavite na kruh.