Žene su podložnije infekcijama mokraćnih puteva koje se najčešće javljaju u hladnije doba godine. Tegobe i bolovi koji prate upalu mogu biti vrlo jaki i neugodni, pa je važno pronaći rješenje koje će ih umanjiti.
Potreba za mokrenjem tijekom upale je češća i snažnija, a jako peckanje i žarenje javljaju se prilikom svakog mokrenja. Upalu ponekad prati i snažan, bolan pritisak u donjem dijelu trbuha.
Na prvi znak infekcije mjehura važno je piti velike količine pročišćene vode kako biste isprali bakterije iz mokraćnog mjehura. Ukoliko umjesto antibiotika želite isprobati neke prirodne načine u borbi protiv infekcije, ovo su neki od njih.
Sok od brusnice ili borovnice
Kada osjetite prve neugodne simptome, odmah posegnite za ovim napitcima. Oni sadrže spojeve koji će spriječiti bakterije poput E-coli da se “uhvate” za stjenke mjehura i mokraćnog kanala. Svakodnevno pijte dvije čaše od 250 ml 100 postotnog i nezaslađenog soka borovnice ili brusnice, sve dok se simptomi infekcije ne povuku.
Ekstrakt crnog ribiza
Listovi ribiza imaju blaga diuretska i laksativna svojstva, ali djeluju dobro i protiv upala i bolova te umiruju infekcije. Preporučuje se uzimanje 50 kapi u malo vode dva puta na dan, ujutro nakon buđenja i u rano poslijepodne.
Čaj od peršina
Ukoliko imate zloglasnu Escherichiu coli, ovaj pripravak će sigurno umirti bol!
Priprema: Cijelu biljku peršina (korijen s lišćem) dobro operite, pa nakratko skuhajte u pola litre vode, dok lagano ne omekša. Procijedite i pijte topli ili mlako, 3 šalice na dan. Ako želite jači čaj, ostavite peršin u vodi desetak minuta. Ovaj napitak može biti gorak, pa ga zasladite s malo meda, a par kapi limunova soka obogatiti će okus. Čaj pijte dok je topao.
Čaj od koprive
Kopriva je najbolja biljka za čišćenje i poboljšanje krvi. Ublažava upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva.
Priprema: 2 čajne žličice suhoga lista prelijte s 2 dcl vrele vode. Pustite da odstoji 5-10 minuta, procijedite. Tijekom dana pijte 3 šalice svježe pripremljenog čaja.
Čaj od maslačka
Kako ova biljka ima iznimna antibakterijska svojstva, ona se može koristiti u liječenju upala bubrega, mjehura te mokraćnih putova.
Priprema: 1 do 2 žličice osušenog korijena ili lista (ili mješavine) prelijte 2 dcl vrele vode, ostavite da odstoji 10 do 15 minuta, procijedite i pije 2-3 šalice dnevno.
Čajeve treba uzimati svježe pripremljene i nezaslađene.
Znate li koje biljke odlično pomažu u liječenju upale mjehura?
A. A.
Foto: Shutterstock