Kada su u pitanju razine testosterona, ono što se smatra normalnim je vrlo relativno. Razlikuje se od osobe do osobe, a liječnici kažu da sama brojka možda i nije toliko važna – najvažnije je kako se osjećate.
Testosteron je hormon koji proizvode testisi i igra ključnu ulogu u seksualnom nagonu, proizvodnji sperme, rastu mišića, kostiju, kose, produbljivanju glasa i proizvodnji crvenih krvnih stanica.
Urologica otkriva povezanost između testosterona i muške ćelavosti
Nije sve u brojevima. Poanta je u tome kako se razina testosterona odražava na simptome. Liječnici obično koriste ove brojeve kao vodič. Znam što je previsoko, a što je prenisko. Ali postoji mnogo varijacija u sredini, objašnjava dr. med. Paul Gittens, urolog i osnivač Rockwellovih centara za seksualnu medicinu i dobrobit u New Yorku i Pennsylvaniji za Men’s Health.
Ističe kako ju puno važnije kako se osjećate. Nizak testosteron može uzrokovati mnogo neugodnih učinaka, uključujući nizak seksualni nagon, gubitak mišića, pad raspoloženja i manjak energije. Varljivo je to što svatko funkcionira na različitoj razini, a razina testosterona također može varirati tijekom dana.
Nizak testosteron ne zahtijeva nužno liječenje. Postoje muškarci koji se osjećaju potpuno normalno i možda ne žele intervenciju”, kaže Justin Dubin, M.D., urolog i specijalist za muško zdravlje u Memorial Healthcare System.
Što se smatra normalnim?
Normalna, zdrava razina testosterona nalazi se u vrlo širokom rasponu. Zdrave razine obično su između 264 i 1000 nanograma po decilitru (ng/dL), prema nekim liječnicima. Sve ispod 264 ng/dL je nizak, a iznad 1000 ng/dL visok testosteron.
Hrkanje je povezano s visokim tlakom i pretilošću, osobito kod muškaraca
Ipak, postoje varijacije unutar normalnog raspona. Neki se osjećaju jadno na 310 ili 350. Dakle, morate uzeti pojedince u obzir i pogledati njihove simptome, kaže dr. Gittens.
Općenito, razine testosterona imaju tendenciju pada s godinama, počevši već od 30-ih godina. Razine testosterona također variraju tijekom dana i obično su najviše ujutro. Zato liječnici obično testiraju razine ujutro.
Dva testa rade se različitim danima kako bi se dobila dobra očitanja. Ako vam je testosteron na niskoj razini, liječnik će odrediti najbolji plan liječenja. Terapija testosteronom je uobičajeni tretman, kaže Brian Black, D.O., liječnik obiteljske medicine Američkog osteopatskog udruženja.
Što utječe na razinu testosterona?
Brojni su čimbenici koji utječu na razinu testosterona. Čak i ako je vaša razina ispod 264 ng/dL, možda nećete osjetiti simptome niskog testosterona.
Dob ima veliki utjecaj. Kako starite, vjerojatno ćete vidjeti pad ukupne razine testosterona za oko 1,6 posto godišnje. Tjelesna težina također igra ulogu. Postoji veza između pretilosti i niskog testosterona. Smatra se da leptin, hormon koji se nalazi u masnim stanicama, inhibira proizvodnju testosterona, a višak masnih stanica također može povećati razinu estrogena, što smanjuje testosteron.
Ostali čimbenici koji bi mogli smanjiti vaš testosteron su:
- neki lijekovi, uključujući kemoterapiju
- ozljeda testisa
- problemi s radom štitnjače
- kronične bolesti ili infekcije, poput HIV-a, hipertenzije ili visokog kolesterola
- upotreba opioidnih droga
- steroidi
Više nije nužno i bolje
Kada je u pitanju testosteron, više nije uvijek bolje. Razina testosterona nije mjera muškosti, kažu liječnici. Dodaju i kako vrlo visok testosteron ne znači da muškarac ima bolji libido jer je svako tijelo drugačije.
Ponekad su pacijenti usredotočeni na to da njihov testosteron bude na određenoj razini – često zbog nečega što su pročitali na internetu. Samo gledaju te brojke, što može biti štetno za njih, kaže dr. Gittens.
Ako ste na višoj granici, to zapravo može biti štetno, ovisno o brojkama.
Korak bliže piluli za muškarce: Britanci će isprobati kontracepciju bez hormona
Visok testosteron može potaknuti niz simptoma, poput niskog broja spermija, visokog krvnog tlaka, promjena raspoloženja, nesanice i visokog krvnog tlaka, kaže John Lynam, D.O., endurolog certificiran od Američke osteopatske udruge.
Međutim, rijetki su muškarci koji prirodno imaju visok testosteron. Ako se pojavi, to je obično zbog tumora testisa ili stanja nadbubrežne žlijezde. Muškarci koji uzimaju anaboličke steroide ili koriste terapiju testosteronom bez nadzora liječnika također bi mogli imati visoke razine, kažu liječnici.
Kako prepoznati problem?
Općenito, liječnici kažu da nije potrebno brinuti o točnom broju testosterona – ili čak znati o čemu se radi – osim ako ne osjećate zabrinjavajuće simptome.
Ako imate simptome niskog testosterona – poput niskog libida, umora, depresije, erektilne disfunkcije ili poteškoća s koncentracijom – razgovarajte sa svojim liječnikom o provjeri razine testosterona. Ako vam se razina ponovno spusti i imate simptome niskog testosterona, možda ste kandidat za terapiju testosteronom.
Liječnici također mogu preporučiti prilagodbe životnog stila, kao što je više vježbanja, mršavljenje, više sna, smanjenje stresa i zdrava prehrana, kaže dr. Gittens.
Muškarcima je često neugodno govoriti o znakovima i simptomima jer je s tim povezana stigma, no, naglašavaju liječnici, ako ne dođete k njima, ne mogu vam pomoći.
N. M.