Patite li od bubuljica ili neugodnih gljivičnih infekcija? Stalno osjećate nadutost nakon jela? Kronično ste umorni i razdražljivi? Sve to mogu biti simptomi infekcije candidom koja, ako se ne liječi, može dovesti do kroničnih poremećaja i komplikacija.
Candida albicans komenzalna gljiva koja se normalno nalazi u ustima, probavnom traktu i rodnici. Kada je sve kako treba, gljivicu Candidu pod kontrolom drže ‘prijateljske’ bakterije, tako da ne uzrokuje probleme. Međutim, ako je ravnoteža između dobrih i loših bakterija poremećena, Candida može rasti izvan kontrole. To može dovesti do raznih neugodnih zdravstvenih problema.
Candida može utjecati na našu razinu energije, kožu, probavu, pa i na raspoloženje. Oboljeli također prijavljuju bolove u zglobovima, infekcije sinusa i oslabljen imunitet. Ništa od ovoga nije iznenađujuće kada uzmemo u obzir koliko je zdravlje crijeva usko povezano sa svakim dijelom našeg tijela.
Anti-kandida dijeta je poznata, no je li zdrava za vas i što se smije jesti?
10 mogućih simptoma prekomjernog rasta Candide
Mnogi koji imaju crijevnu neravnotežu, poput prekomjernog rasta Candide, toga nisu svjesni. Zato je važno znati simptome kako biste ju mogli liječiti što je prije moguće.
Ponavljajuće gljivične infekcije
Ovo je najočitiji znak prekomjernog rasta Candide. Procjenjuje se da će više od 75% žena dobiti vaginalnu gljivičnu infekciju u nekoj fazi života, dok će gotovo 40% imati dvije ili više gljivičnih infekcija. Simptomi vaginalne gljivične infekcije obično uključuju svrbež, bol tijekom spolnog odnosa, bijeli iscjedak i neugodan miris.
Problem s kandidom je taj što se može proširiti na različita područja vašeg tijela. Čak i ako je vaša vaginalna infekcija nestala, prisutnost gljivica u vašim crijevima može rezultirati ponavljanjem gljivičnih infekcija u cijelom tijelu (usna šupljina, koža).
Kronični umor
Osjećati se umorno cijelo vrijeme nije normalno. Moguće je da crijevna neravnoteža utječe na vašu razinu energije. Jedan od načina na koji se to može dogoditi je ako Candida albicans ometa način na koji vaše tijelo apsorbira hranjive tvari.
Zdrave bakterije u vašim crijevima odgovorne su za razgradnju hrane koju jedete na vitamine i minerale. Međutim, prekomjerni rast kvasca može nadjačati te dobre bakterije do te mjere da više ne mogu ispravno obavljati svoj posao.
Ureaplasma urealyticum – spolno prenosiva parazitska bakterija
Hrana koju jedete može proći kroz vaša crijeva, a da se pravilno ne razgradi, a vaše tijelo može prestati apsorbirati hranjive tvari koje hrana sadrži. S vremenom to može dovesti do umora jer vaše tijelo jednostavno ne dobiva gorivo koje mu je potrebno. Pretjerani rast kandide povezan je s nedostatkom magnezija, željeza, vitamina A i vitamina B6. Niske razine ovih nutrijenata često dovode do loše proizvodnje energije.
Moždana magla
Candida albicans proizvodi toksični metabolit koji se zove acetaldehid. Obično će ga vaša jetra preraditi i ukloniti, ali prekomjerne razine acetaldehida u krvotoku mogu nadvladati sposobnost vaše jetre da to učini. Acetaldehid može utjecati na vaš mentalni fokus ometajući crvene krvne stanice koje prenose kisik u vaš mozak. Ako vaš mozak dobiva manje kisika, manje ste sposobni jasno razmišljati.
Acetaldehid također može uzrokovati manjak vitamina B1 koji je ključan za rad mozga. Još gore, acetaldehid može oštetiti živčane stanice na sličan način kao kronični alkoholizam ili Alzheimerova bolest.
Loša probava
Neravnoteža crijevne flore obično je središte prekomjernog rasta Candide. Vaša crijeva se sastoje od milijuna sićušnih organizama koji su odgovorni za preradu škroba, vlakana i nekih šećera.
Kada se ovaj mikrobiom poremeti prekomjernim rastom Candide albicans, cijeli probavni sustav se izbacuje iz reda. Možete iskusiti proljev, plinove, nadutost, zatvor, grčeve, mučninu i druge neugodne simptome.
To je zato što vaša crijevna flora ne može pravilno razgraditi hranu koju jedete, što znači da može završiti fermentacijom u tankom crijevu. Studije su također pokazale da prekomjerni rast Candide može biti povezan s drugim bolestima crijeva. To uključuje Crohnovu bolest, ulcerozni kolitis, čir na želucu i čir na dvanaesniku.
Loš zadah
Vrlo čest znak crijevne infekcije Candidom. Najčešći je kod starijih osoba, novorođenčadi i osoba s oslabljenim imunološkim sustavom. Kura antibiotika ili dijeta s visokim udjelom šećera često su povezani s ovim problemom.
Svi ovi čimbenici mogu poremetiti normalno okruženje vaših crijeva i usta, povećavajući vjerojatnost razvoja kolonija kvasca. Neki ljudi također mogu primijetiti bijeli sloj na jeziku. Sloj možete ukloniti strugalicom za jezik, ali obično se vraća.
Preosjetljivost na hranu
Intestinalna propusnost može biti posljedica prekomjernog rasta crijevnih kvasaca. Inače poznato kao sindrom propusnih crijeva, ovo se stanje razvija kada hife (duge grane) Candide prodru kroz stijenke vaših crijeva.
Ovih 5 činjenica morate znati o boli u želucu
Ako se ne liječe, hife Candide mogu uzrokovati da crijevna sluznica postane visoko propusna, dopuštajući česticama hrane i metabolitima da pobjegnu iz crijevnog lumena i uđu u krvotok. Te čestice i bakterije vaš imunološki sustav zatim identificira kao strane tvari. Ova reakcija na određene čestice hrane potencijalno može dovesti do osjetljivosti na hranu.
Kako te namirnice ulaze u krvotok, područje gdje zapravo ne pripadaju, vaše tijelo ih počinje tretirati kao štetne uljeze. Konzumiranje te hrane može uzrokovati da vaš imunološki sustav pokrene upalnu reakciju.
Infekcije kože i noktiju
Vaša koža i nokti dom su vlastitih posebnih mikroorganizama koji vas štite od štetnih patogena. Međutim, baš kao i u crijevima, bakterije na koži i noktima također mogu postati neuravnotežene.
Promjene u okolišu na vašoj koži mogu dopustiti Candidi da nadvlada zdravu floru i brzo se proširi. Topla, vlažna područja poput pazuha i prepona posebno su osjetljiva.
Infekcije noktiju na rukama i nogama poznate su kao onihomikoza. Infekcije stopala nazivaju se atletsko stopalo. Osipi na koži također su uobičajeni znakovi Candide. Neki od njih mogu se liječiti lokalnim kremama, ali ta su rješenja samo privremena. Najbolji način za liječenje infekcija kože i noktiju ponekad je liječenje izvora prekomjernog rasta gljivica – u crijevima.
Oslabljen imunološki sustav
Također može biti i uzrok i posljedica prekomjernog rasta Candide. Opet, sve je to povezano s lošim zdravljem crijeva i prekomjernim rastom štetnih mikroorganizama. Ako vaša crijevna flora već nije u ravnoteži zbog loše prehrane, antibiotika ili drugih zdravstvenih stanja, već ste u opasnosti od razvoja Candide.
Istraživanje je pokazalo da je zdrava crijevna flora spremna za praćenje vašeg imunološkog sustava i borbu protiv patogena poput Candide. Ali ako je korisnih organizama u vašem crijevu malo ili ne funkcioniraju loše, vaš imunološki sustav može biti značajno oslabljen.
Kronična crijevna neravnoteža također može utjecati na razine hormona i neurotransmitera poput kortizola koji reguliraju imunološki sustav.
Loše raspoloženje
Istraživanje je pokazalo izravnu vezu između neravnoteže crijeva i depresije. To može biti posljedica utjecaja na proizvodnju serotonina u vašem tijelu, ‘sretne kemikalije’ koja regulira raspoloženje. Većina serotonina proizvodi se u crijevima, tako da neravnoteža crijevne flore zbog prekomjernog rasta Candide može ozbiljno poremetiti vašu sposobnost proizvodnje serotonina.
Još jedan neurotransmiter uključen u zdravo raspoloženje je dopamin. Niske razine dopamina povezane su s depresijom i poremećajima raspoloženja. Poznato je da se metaboliti kandide poput acetaldehida vežu s dopaminom. Smatra se da je to jedan od razloga što su alkoholizam i depresija usko povezani.
Vitamin B12 također je ključan za vaše raspoloženje i opći osjećaj dobrobiti. Ovaj važan vitamin igra važnu ulogu u zdravom funkcioniranju vašeg mozga i živčanog sustava. Ako se jetra bori s infekcijom Candidom, sposobnost skladištenja i korištenja vitamina B12 može biti ugrožena. Niske razine B12 povezuju se s depresijom i mentalnim bolestima.
Bolni zglobovi
Drugi problem uzrokovan metabolitima Candide je bol u zglobovima. To se može dogoditi u različitim dijelovima tijela, posebno u koljenima i kukovima. Candida može proizvesti visoke razine mokraćne kiseline, koja se može nakupiti u tijelu i dovesti do gihta.
10 jednostavnih načina kako spriječiti vaginalnu gljivičnu infekciju
Giht je oblik upalnog artritisa povezan s boli, ukočenošću i oticanjem zglobova. S vremenom, visoke razine mokraćne kiseline također uzrokuju teška oštećenja tetiva i zglobova. Kronični prekomjerni rast Candide također može dovesti do infekcija kostiju, poznatih kao osteomijelitis. Ova vrsta infekcije uzrokuje bol i osjetljivost u zaraženom području.
A. H.