Najnovije studije pokazuju kako bi kraće, intenzivnije aerobne vježbe mogle biti korisnije od dugo preporučivanih duljih treninga umjerenog intenziteta
Ako ste imali moždani udar i liječnik vas potiče da više vježbate – slušajte. Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati oporavak i smanjiti rizik od ponovnog moždanog udara.
No novi dokazi upućuju na to da bi pacijenti nakon moždanog udara mogli vježbati puno više nego što se mislilo – a prednosti mogu biti vrijedne dodatnog truda, piše WebMd.
Ovih 10 simptoma prethodi srčanom udaru, ne shvaćajte ih olako
Najnovija studija, objavljena ovog mjeseca u časopisu Stroke, pokazala je da kraće, intenzivnije aerobne vježbe – u usporedbi s duljim treninzima umjerenog intenziteta, koji su dugo bili standardni recept za tjelovježbu nakon moždanog udara – mogu pomoći osobama koje su preživjele moždani udar dramatično poboljšati kondiciju.
Kada su kanadski istraživači usporedili aerobni trening umjerenog intenziteta s intervalnim treningom visokog intenziteta (HIIT), sudionici koji su izvodili vježbe visokog intenziteta ostvarili su dvostruki napredak u kondiciji nakon 12 tjedana. Te su promjene povezane s nižim rizikom od hospitalizacija povezanih s moždanim udarom, a razina poboljšanja povezana je s nižim rizikom od rane smrti u općoj populaciji.
Treba napomenuti da su svi sudionici završili rehabilitaciju nakon moždanog udara prije nego što su ih uzeli u obzir kao preživjele s visokom funkcionalnošću. Iako su mnogi živjeli s komorbiditetima (uključujući visoki krvni tlak ili kolesterol, dijabetes i druga kardiovaskularna stanja), svi su mogli samostalno hodati i nitko nije institucionaliziran.
Studija podupire impresivan, ali još uvijek mali broj istraživanja o HIIT-u u populaciji nakon moždanog udara. Pregledom 10 ispitivanja iz 2018. utvrđeno je da nakon moždanog udara HIIT može poboljšati pokretljivost i hod, kao i zdravlje kardiovaskularnog sustava i neuroplastičnost (sposobnost mozga da se mijenja i prilagođava tijekom života). Čini se da je to vremenski učinkovitija alternativa umjerenom, stabilnom aerobiku koja nudi slične, ako ne i bolje rezultate, osobito kod osoba sa srčanim bolestima.
Osam od deset žena više bi voljelo dobar san nego orgazam
Došlo je do evolucije preporuka za aerobne vježbe. Općenito se smatralo da je vježbanje umjerenog intenziteta sigurnije i održivije nakon moždanog udara u usporedbi s visokim intenzitetom, ali novije studije pokazuju da je i HIIT koristan rekla je dr. Talya Fleming, medicinska direktorica Programa oporavka od moždanog udara i Programa naknadne skrbi na američkom Institutu za rehabilitaciju JFK Johnson, koja nije sudjelovala u istraživanju.
Zašto je intenzitet bitan?
U studiji su istraživači angažirali osobe u dobi od 40 do 80 godina koje su imale moždani udar najmanje 6 mjeseci prije. Bili su podijeljeni u dvije grupe koje su izvodile aerobni trening tri puta tjedno – jedna grupa je radila HIIT, dok je druga radila kontinuirani rad umjerenog intenziteta.
Obje grupe su poboljšale izdržljivost hodanja nakon 12 tjedana, ali kod HIIT grupe se stopa potrošnje kisika tijekom vježbanja (mjera kardiorespiratorne kondicije) poboljšala više nego dvostruko.
Osim promicanja kemikalija u tijelu koje poboljšavaju kognitivne i motoričke funkcije, znanstvenici vjeruju da HIIT može povećati proizvodnju proteina u mitohondrijima, čime se poboljšava učinkovitost kardiovaskularnog sustava, rekla je Fleming.
Te dobrobiti mogu trajati i dulje. Osam tjedana nakon studije, znanstvenici su ponovno mjereli kardiorespiratornu kondiciju sudionika. Iako se od njih nije tražilo da se pridržavaju režima vježbanja, a mnogi vjerojatno nisu bili toliko aktivni u međuvremenu, poboljšanja HIIT grupe ostala su iznad klinički važnih pragova, dok kod polaznika umjerenog intenziteta nisu.
Ovih osam napitaka može vam pomoći ublažiti dosadnu glavobolju
Što se promijenilo?
U prošlosti smo bili manje voljni forsirati pacijente koji su imali moždani udar, ali ovisno o korištenoj opremi i napravljenim izmjenama, oni mogu vježbati na visokoj razini. Učimo da su mozak i tijelo sposobni za više nego što smo u početku vjerovali, ističe Fleming.
Ovisno o pojedincu, napominje, pacijenti bi mogli početi raditi HIIT već 3 mjeseca nakon moždanog udara, a vrlo vjerojatno nakon 6 mjeseci. No, još nema točno dogovorenih parametara o tome kada točno raditi HIIT ili kako to najbolje raditi, pa se vježbanju treba pristupiti s oprezom i u dogovoru s liječnikom.
Fleming savjetuje kako je za početak dobro napraviti procjenu prije vježbanja ili test opterećenja kako bi se utvrdilo što pacijentovo srce i pluća mogu podnijeti. Fizioterapeut može modificirati rutine vježbanja na temelju individualnih ograničenja svake osobe.
Mišići su nakon moždanog udara slabiji, a živci možda neće funkcionirati optimalno. Dakle, morate uravnotežiti prednosti HIIT-a s rizikom od ozljeda mišićno-koštanog sustava. HIIT može pomoći kardiovaskularnom sustavu, ali pogoršati artritis, kaže Fleming.
Osim vježbi visokog ili umjerenog intenziteta, preporuke Američke udruge za srce (AHA) osobama koje se pretrpjele moždani udar uključuju i vježbe snage, fleksibilnosti i ravnoteže.
N. M.