Magnezij je potreban za brojne procese u organizmu, prepoznajte nedostatak na vrijeme .
Magnezij, poznat i kao mineral za opuštanje, igra važnu ulogu u više od 300 staničnih reakcija u organizmu te važan za skoro sve – od funkcioniranja živčanog sustava do zdravlja kostiju, ukratko za cjelokupno zdravlje. U svakodnevnoj je uporabi odličan kao pomoć kod menstrualnih grčeva, glavobolja, probave.
Današnji način prehrane koja često uključuje procesuiranu hranu u kojoj se ne nalaze važni minerali i nutrijenti može dovesti do manjka magnezija u organizmu što može voditi do neugodnih simptoma. Ovo su sigurni znaci koji otkrivaju da biste nešto po tom pitanju trebali poduzeti.
Umor
Stručnjaci se slažu da je umor jedan od prvih uobičajenih simptoma koji se javljaju kada dođe do nedostatka magnezija u organizmu. Kako on ima ulogu pretvaranja hrane u energiju, ako ga nema dovoljno, mogli biste osjetiti umor i to čak kronični.
Gubitak apetita
Prema pisanju Američkog Nacionalnog Instituta za zdravlje, gubitak apetita je uobičajen rani simptom manjka magnezija. Osim što nećete biti gladni, može se javiti i mučnina i povraćanje.
Visoki krvni tlak
Magnezij opušta krvne žile i snižava krvni tlak, ako je tlak previsok, možda je uzrok upravo manjak magnezija. Nezdrave navike poput pušenja, pretilosti i konzumacije procesuirane hrane su također faktori koji mogu utjecati na porast krvnog tlaka. Visok krvni tlak je rizičan faktor za razvoj kardiovaskularnih bolesti, pa je pametno već sad raspitati se kod liječnika je li vam potreban.
6 savjeta kako ojačati imunitet na godišnjem i vratiti se zadovoljan i zdrav s odmora
Slabost
Kada dođe do manjka magnezija, razina kalija u mišićima također se smanjuje, a posljedica može biti slabost u mišićima.
Grčevi u mišićima
Jedna od najvažnijih uloga magnezija u organizmu je da pomaže opuštanju mišića nakon grčenja. Magnezij pomaže i radu živaca pa će njegov manjak voditi do utrnulosti i grčeva.
Koliko je magnezija dovoljno?
Prema riječima stručnjaka, muškarci bi u danu trebali unositi oko 400 mg magnezija, a žene oko 310. starije osobe trebaju nešto više. Dobra je ideja razgovarati s liječnikom ako mislite da patite od manjka magnezija u organizmu.
“Prije nego potražite suplemente, trebali biste potražiti i namirnice bogate magnezijem, a on se nalazi u hrani kao što je jogurt, mlijeko, grahorice, povrće i cjelovite žitarice.”, savjetuje nutricionistica Katharine Zeratsky. Dobro je i spomenuti da jedna mala porcija badema sadrži oko 20 posto potrebne dnevne doze magnezija.
Jeste li u rizičnoj skupini od manjka magnezija?
Određeni faktori mogu povećati rizik od manjak magnezija u organizmu, a evo koji su uključeni:
- jedete procesuirane namirnice, a izbjegavate voće i povrće
- uzimate lijekove koji sprečavaju apsorpciju magnezija
- pijete redovno alkohol
- imate anoreksiju ili bulimiju
- oporavljate se od alkoholizma
Ako mislite da ne unosite dovoljno magnezija, razgovarajte s liječnikom koji može odrediti razinu magnezija krvnim testovima.
Ako vas muči tlak, štitnjača ili neka druga bolest, evo što morate napraviti na odmoru
Napravite sami kremu s magnezijem
Postoje ulja u spreju za kožu koja sadrže magnezij, no ako vam takvi proizvodi nisu dragi, lako je pripremiti kremu koja ga sadrži i koja se lako nanosi te se brzo upija. Oni koji ju koriste kažu da bolje spavaju i da se bude odmorniji. Prema podacima koje nudi autorica recepta, Krissy Ballinger, vlasnica istoimenog portala, nećete požaliti što ste odvojili malo vremena za pripremu ove kreme. Količina koju ćete dobiti je 330 g, a za pripremu je potrebno 10 minuta.
Potrebni sastojci:
• 80 g magnezijevih pahuljica
• 30 g tople vode
• 50 g baznog ulja
• 70 g kokosovog ulja
• 40 g shea maslaca
• 30 g kuglica od pčelinjeg voska
• 20 g ulja noćurka
• 10 g ulja koje sadrži vitamin E
• 30 kapi esencijalnog ulja po izboru
Priprema:
1. U posudu stavite vodu i magnezijeve pahuljice, miješajte dok se ne otope te stavite na stranu
2. U drugu posudu dodajte kokosovo ulje, bazno ulje, shea maslac i vosak te miješajte na laganoj vatri dok se ne otope.
3. Maknite s vatre i dodajte sve ostale sastoje te pomiješajte da se povežu.
4. Stavite u hladnjak da se ohladi
5. Kada je hladna, mikserom sve miješajte dok se ne pretvori u laganu smjesu
6. Premjestite u posude po želji
7. Koristite poput svake druge kreme, na licu i cijelom tijelu. Ako vas bole mišići, kremu utrljate na bolno mjesto.
A. A.
Foto: Shutterstuck