Čini se da je u ovim malim rolicama puno nutrijenata…
U ovom obroku možete uživati satima ako ste ušli u vrhunski restoran gdje sushi rade najbolji stručnjaci. Isto tako možete ga kupiti već pripremljenog u raznim barovima i restoranima brze hrane. I dok će svako iskustvo biti posebno, kada su u pitanju nutrijenti, stvari se razlikuju…
Merriam-Webster definira sushi kao „hladnu rižu prelivenu octom, formiranu u različite oblike i ukrašenu komadićima raznog svježeg povrća“. Ipak, najčešće se on priprema s rižom, ribom i povećem poput krastavaca, avokada i morskih algi.
Koliko je hranjivih tvari u sushiju?
Što se nalazi u jednom ovakvom obroku ovisi o namirnicama koje se u njega stavljaju. No sushi bi trebao ustvari pružiti tri stvari: „Možete računati na zdrave masnoće, kvalitetne proteina, selen i mnoge druge nutrijente“ ističe Lauren Manaker, nutricionist. Losos i skuša su najbolji izvori omega 3 masnih kiselina: EPA I DHA. Prema pisanju Nacionalnog instituta za zdravlje savjetuju kako je potrebno unositi oko 1.6 g masnih kiselina u danu kako bismo čuvali zdravlje i pomogli normalnom radu stanica, a isto tako smanjili rizik za razvojem određenih bolesti pa i raka. Samo mala porcija lososa će pružiti 1 g kiselina.
Ako želite jake i zdrave kosti, ovo su namirnice koje morate uključiti u prehranu
Unos nekoliko vrsti riba kada jedete sushi znači da unosite i razne nutrijente. Oko 80 grama tune sadrži oko 92 mikrograma selena, što je 167 posto dnevne preporučene količine. Selen djeluje kao antioksidant i važan je za spolno zdravlje, proizvodnju hormona štitnjače i sintezu DNA. Ako se u njemu nalaze i alge onda ćete dobiti još nešto za zdravlje jer one u sebi kriju vitamin C, magnezij i cink koji smanjuje oksidativni stres i poboljšava zdravlje srca.
Sadrži li sushi ugljikohidrate?
Ako se bojite jesti sushi radi bijele riže koju sadrži, Manaker kaže da nema razloga za brigu; „Bijela riža je došla na zao glas tijekom godina, ali ona može biti i zdrav dio prehrane“, dodaje. Riža je isto tako ugljikohidrat, koji daje dozu energije, a ovisno o tome kakva se riža koristi, može biti i bogatija za B vitamin i folnu kiselinu.
Hoće li vas sushi zasititi?
Iako se radi o kombinaciji ugljikohidrata, proteina i masnoća, naravno da će zasititi ali stručnjaci savjetuju da ga pripremate sa salatom ili dodate uz njega još povrća.
Je li opasno jesti sushi?
“Određene vrste riba sadrže velike količine metala koji mogu uzrokovati posljedice ako se konzumiraju u velikoj količini, pa birajte ribu koja ih malo sadrži poput lososa i škampi“, dodaje Manaker. Kako sushi sadrži i sirovu ribu, jako je važno da je ona svježa. Ako vam obrok izgleda čudno, nemojte ga nikako jesti.
Je li sushi zdrav?
Zaključak bi mogao biti da je. Sadrži proteine, omega 3 masne kiseline a i vitamine i minerale. Dok će riža dati energiju, neće puno utjecati na povišenje šećera u krvi jer se poslužuje u kombinaciji s morskim travama ili povrćem kako biste dobili i dozu vlakana i nutrijenata.
Pripremite sami svoj sushi
Potrebni sastojci:
- octena riža
- 2 šalice (440 g) riže kratkog zrna
- 2 žlice rižinog octa
- 2 žlice šećera u prahu
- ½ žličice soli
- 2 dodatne žličice rižinog octa
- pasta wasabi, po ukusu
- 5 listova od morskih algi nori
- 125 g tune sašimi ili dimljenog lososa
- japanski ukiseljeni đumbir i povrće, sitno nasjeckani krastavac i mladi luk, po ukusu
Priprema:
1. Za pripremu octene riže: perite rižu pod tekućom vodom sve dok voda ne postane čista. Stavite rižu i 2 šalice (500 ml) vode u lonac i ostavite namakati 10 minuta. Poklopite lonac i pustite da voda zakipi, a potom smanjite na laganu vatru. Neka polako kipi 8-10 minuta. Uklonite s vatre i ostavite poklopljeno 15 minuta.
2. Istresite rižu u plitku posudu i pustite da se ohladi do sobne temperature. U lončić stavite ocat, šećer i sol. Lagano zakuhajte i poprskajte po riži. Tako začinjenu rižu koristite odmah.
A. A.
Foto: Shutterstock