I samo tako, još jedna godina je za nama… I dok u sjećanja prizivamo i dobre i loše trenutke iz pandemijske 2021., razmišljamo i o tome hoće li 2022. ipak biti bolja?
Drukčija, jednostavnija, zdravija, po uzoru na one prije početka pandemije? Onoliko koliko smo upoznali COVID-19, jasno je da odgovore nitko ne može znati, sve staje na nagađanjima. No, svatko od nas može novu godinu započeti na bolji i kvalitetniji način i to malim koracima koji životu mogu dati novi smisao i svrhu. Pa, krenimo…
Vaš mozak ne voli novogodišnje odluke, evo zašto, ali i kako do željenog cilja
1. Postavite realne ciljeve
Ne započinjite godinu novogodišnjim odlukama kojih se nećete držati, primjerice, “moram više vježbati” ili “moram se hraniti zdravije”. Važnije je da se uspjerite na konkretnije odluke koje je lakše provesti u djelo. Primjerice, rezervirajte termin u teretani tri puta tjedno ili voćem zamijenite kolače. Iz Američke psihološke asocijacije kažu da ako se držite takvih konkretnih odluka onda je i lakše stvoriti zdrave navike, piše Prevention.
2. Donosite antiodluke
Što je ono što želite prestati raditi ove godine? Koje nesigurnosti i obaveze se želite riješiti? Pronađite način da kažete ne umjesto da sve više obaveza preuzimate na sebe, savjetuje psiholog Devon Price, autor knjige Laziness Does Not Exist (Lijenost ne postoji).
3. Brinite se o sebi na novi način
Svaki tjedan isprobajte neki novi način njege i brige o svom tijelu za što vam teba od 5 minuta do sat vremena. To može biti i čitanje nove knjige, vježbanje, razgovor s terapeutom, uživanje u prirodi, savjetuje trenerica Sareena Rama
4. Zašto želite smršaviti?
Mršavljenje je jedna od najčešćih novogodišnjih odluka. ali možda je vrijeme da usvojite novi pristup zdravlju u 2022. godini. Razgovarajte o svojoj težini s obiteljskim liječnikom. Ne postoje konkretni dokazi da višak kilograma automatski vodi lošijem zdravlju, kaže liječnica Jeffrey Hunger za Prevention
5. Pronađite pravog terapeuta
Odlazak kod psihologa već dugo vremena nije tabu već dio slagalice koji osigurava bolje zdravlje i kvalitetniji život. Iznimno je važno pronaći terapeuta koji vam odgovara jer je u tom slučaju napredak brži i kvalitetniji. Čak i ako već idete na terapiju, provjerite kako napredujete i kakvo je vaše mentalno zdravlje.
6. Rezervirajte termin kod doktora
Postavite si jednostavno pitanje; kada ste posljednji put bili kod liječnika na pregledu? Odgovor bi mnoge mogao iznenaditi jer vrijeme naprosto leti. Svakako rezervirajte svoj termin kod obiteljskog liječnika, stomatologa, ginekologa/urologa i specijaliste koji bi vam mogao pomoći.
7. Koristite godišnji odmor
Svi već znamo da nam je godišnji odmor neophodan, a neka istraživanja pokazuju da bi mogao i produljiti život. Naime, odmor je iznimno važan za zdravlje, a jedna devetogidišnja studija pokazala je kako oni koji su više odmarali, za razliku od radoholičara, imaju manje šanse za umrijeti od određenih bolesti uključujući i kardiovaskularne bolesti.
8. Vježbajte velikodušnost
Kada darujete druge onda to nije dobro samo za njih već i za vas. Jedno istraživanje iz 2006. godine pokazalo je kako se ljudi osjećaju jednako dobro kad doniraju novac humanitarnim organizacijama kao i kao primaju novac. Jedna druga studija iz 2013. godine pokazala je kako 200 sati volontiranja godišnje je povezano s nižim krvnim tlakom.
Maja P.
Foto: Shutterstock