Sindrom pržene riže: Ne ostavljajte hranu van frižidera dulje od 4 sata, u bilo koje doba godine - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Sindrom pržene riže: Ne ostavljajte hranu van frižidera dulje od 4 sata, u bilo koje doba godine

Shutterstock 608731868

Vijest o studentu koji je umro nakon što je pojeo tjesteninu skuhanu pet dana ranije i ostavljenu na stolu ponovno se proširila društvenim mrežama. Umro je od bakterije koja se razvila u nepravilno čuvanoj hrani

Posljednjih tjedana na društvenim mrežama se pojavila vijest iz 2008. i ponovno podigla paniku. Točnije, upozorila na opasnost konzumiranja podgrijanih ostataka škroba, osobito riže i tjestenine, a koji nisu bili pravilno čuvani.

Priča prvo objavljena u Journal of Clinical Microbiology, je o smrti bruxelleskog studenta koji je pojeo tanjur podgrijanih špageta. Navodno ih je pet dana ostavio na stolu, van frižidera, te umro 10 sati nakon što ih je podgrijao i pojeo.

Ovo su najčešće namirnice koje uzrokuju trovanje, a za neke ne biste nikada rekli da su opasne…

Što je sindrom pržene riže?

U slučaju nesretnog studenta radilo se o trovanju hranom uzrokovanom bakterijom Bacillus cereus. Neproklijali organizam često se pronalazi u tlu i škrobnoj hrani, no uglavnom se povezuje s kuhanom rižom, otuda i naziv sindroma.

Ovaj mikroorganizam obično ne uzrokuje bolest. No, nakon kuhanja, spore mogu proklijati, postati aktivne i početi stvarati toksine, što čini ljude čini bolesnima objasnila je dr. Ellen Shumaker, stručnjakinja za sigurnost hrane i direktorica programa Safe Plates na Državnom sveučilištu Sjeverne Karoline.

Shutterstock

Da bi se izbjegao razvoj bakterija, stručnjaci preporučuju da se izbjegava držanje hrane na temperaturama između 5 i 60 stupnjeva Celzijusa dulje od 4 sata. Što znači da sva hrana treba stajati u fržideru. Važno je napomenuti da iako proces klijanja može započeti tijekom kuhanja, on se nastavlja dok hrana stoji na sobnoj temperaturi.

Organizam preživi proces kuhanja, a zatim brzo raste u hrani koja nije pravilno ohlađena. Nakon što organizam dosegne relativno visoke koncentracije (stotine tisuća ili milijuni organizama), može uzrokovati bolest infekcijom ili stvaranjem toplinski stabilnog toksina. Kada ljudi progutaju organizam ili toksin, razbole se, dodao je dr. Donald Schaffner, profesor i stručni stručnjak za znanost o hrani na Rutgersu, jednom od vodećih američkih sveučilišta za istraživanje.

Škrobna hrana na sobnoj temperaturi?

Nakon kuhanja, hrana je zrela za klijanje spora – osim ako se jelo odmah ne stavi u hladnjak, čime bi se zaustavilo razmnožavanje aktivnih bakterija.

Opasne bakterije vrebaju u sirovoj hrani – za neke namirnice već znate, a neke će vas iznenaditi

Opća zdravorazumska preporuka je ostaviti kuhanu hranu na sobnoj temperaturi najviše dva sata. Važno je brzo ohladiti hranu, obzirom na temperaturni prozor u kojem se razvijaju bakterije, rekao je Schaffer.

Savjetuje da se velike porcije hrane rasporede u manje porcije prije spremanja u frižider. Također treba provjeriti da je frižider namješten ispod 5 stupnjeva Celzijusa.

Simptomi ovakvog trovanja hranom

Općenito govoreći, simptomi “sindroma pržene riže” slični su onima koji se javljaju kod reakcije na druge vrste trovanja hranom (povraćanje, proljev, mučnina, grčevi u trbuhu i slično).

Shutterstock

Za razliku od drugih bakterija koje uzrokuju trovanje gotovo odmah nakon konzumacije, bakterija Bacillus cereus može izazvati reakcije 30 minuta do 5 sati nakon knzumiranja. Proljev bi mogao početi 8 do 16 sati nakon što se pojede kontaminirano jelo, rekla je dr. Shumaker.

Iako ne postoji lijek koji bi pomogao nakon što se pojavi sindrom, najvažniji način da ostanete zdravi i borite se s njim, kažu stručnjaci, je ostati hidriran. U teškim slučajevima, kada povraćanje i proljev traju satima, preporučljivo je javiti se u bolnicu.

Iako je odlučeno da je smrt briselskog studenta uzrokovala bakterija Bacillus cereus, dr. Schaffner ističe kako je vrlo rijetko da ova vrsta trovanja hranom dovede do smrti.

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo