Ako redovito gledate američke serije i filmove, sigurno ste se već davno susreli s jelima od slatkog krumpira ili batata.
U Sjedinjenim Američkim Državama je batat tradicionalno prisutan u pitama, najčešće za Dan zahvalnosti, ali koriste ga i u mnogim drugim, slatkim i slanim jelima.
U Europi je bio nešto slabije zastupljen, ali je radi svoje slatko-slane prilagodljivosti i činjenice da je bogat vitaminima, mineralima i vlaknima postao omiljen i dosta raširen pa tako danas kod nas uz najčešći, narančasti, možemo kupiti i bijeli i ljubičasti batat.
Batat je zapravo slak
Batat je jedno od najstarijih povrća, konzumira se desetak tisuća godina i potječe iz Južne Amerike, no uzgaja se diljem svijeta, najviše u Kini. Sličan je krumpiru, ali izduženijeg oblika, slađi, mekše teksture i iako se naziva i slatki krumpir, on zapravo nema nikakve veze s krumpirom i pripada porodici slakova. Cvjeta krasnim bijelo-ljubičastim cvijetom i kod nas je jednogodišnja kultura, dok je u tropskim krajevima višegodišnja. Osim korijena, koristi se i mlado lišće koje se može upotrijebiti u varivima i salatama.
Najčešće se upotrebljava onaj jarko-narančasti, koji obiluje beta karotenom, kalijem, manganom, vitaminom A, B1, B6 C, D i opskrbljuje tijelo važnim antioksidansima. Sadrži ukupno 70% dnevne potrebe C vitamina i time pomaže našem imunitetu, štiti stanice, poboljšava psihičko zdravlje i sposobnost apsorpcije željeza.
Batat je dobar za dijabetičere i one intolerantne na glukozu
Batat je posebno zanimljiv jer ima niži glikemijski indeks od krumpira i mnogih drugih škrobastih ugljikohidrata te pomaže kod regulacije šećera u krvi. Omogućuje sporiju apsorpciju glukoze i radi toga ga često koriste dijabetičari, ljudi koji imaju intoleranciju na glukozu ili oni koji su na dijetama i paze na unos ugljikohidrata. Batat nema masti, ni kolesterola, a bogat je vlaknima zbog čega blagotvorno djeluje na probavu i smanjuje rizik od karcinoma debelog crijeva.
Preporučuje se konzumacija dvjestotinjak grama batata, 2 do 3 puta tjedno. Najviše okusa zadržava kada se kuha na pari ili peče u kori, a budući da je slatkast, uglavnom se kombinira sa slanim i pikantnim namirnicama i začinima. Nakon kupovine čuvajte ga na hladnom, sjenovitom i prozračnom mjestu ili u podrumu, ne u plastičnim vrećicama ili hladnjaku jer mu se miienja okus i u vlažnim uvjetima klija.
Kako pripremiti batat?
U gastronomiji se koristi kao i mnoštvo drugog korijenastog ili gomoljastog povrća. Možete ga peći poput krumpira ili pomfrija – posoljenog i začinjenog mirisnim travama, napraviti pire, rižoto, složenac, krem juhu, polpete, slane i slatke palačinkice, staviti u tople i hladne salate, skuhati pudinge, kreme za pite, kolače i kremšnite. Kombinacija je doista bezbroj. Za početak ga upotrijebite u nekim klasičnijim jelima, umjesto krumpira ili se odvažite na pripremu jedne slastice!
Beglutenska pita od batata
Sastojci za tijesto:
- 100g prepečenih lješnjaka
- 100g zobenog brašna
- 100g heljdinog brašna
- 2 žlice meda ili javorovog sirupa
- 4-5 žlica kokosovog ulja ili maslaca
Priprema:
Sameljite lješnjake (i zobene pahuljice, ako nemate gotovo zobeno brašno). Pomiješajte s heljdinim brašnom, medom i otopljenim kokosovim uljem, da dobijete kompaktnu kuglu tijesta. Neka brašna upijaju više tekućine pa ako vam tijesto bude rastresito, možete dodati više kokosovog ulja ili jedno jaje. Namastite kalup od 22 cm, utisnite u njega tijesto, da bude jednake debljine. Stavite u hladnjak i pripremite kremu.
Sastojci za kremu:
- 3 srednje velika narančasta batata
- 2 jaja
- 2 žlice kokosovog ulja ili maslaca
- 100ml slatkog vrhnja
- 1 žličicu cimeta
- četvrt žličice muškatnog oraščića
- četvrt žličice đumbira
- sok jednog limuna
Priprema kreme:
Batat možete peći u kori, tridesetak minuta dok ne omekša ili ga oguliti pa skuhati u vodi. Narežite ga na manje komade i stavite u uzavrelu vodu. Brzo omekša pa radi toga probajte vilicom nakon desetak minuta, da se ne raskuha. Ocijedite, ohladite.
Kada se ohladi, usitnite batat štapnim mikserom u kremu. Dodavajte jaja, ulje, slatko vrhnje, začine i izjednačite štapnim mikserom u glatku smjesu.
Ako želite, možete kremi dodati sladilo po želji ili 3-4 žlice smeđeg šećera. Meni je batat dovoljno sladak pa ne zaslađujem kremu ili radije zasladim kremu od sira kojom kasnije ukrasim pitu.
Kremu od batata nalijte na tijesto i pecite četrdesetak minuta u pećnici zagrijanoj na 180°C. Sredina ne treba biti posve čvrsta, nego malo drhtava. Pitu zatim izvadite i ohladite pa poslužite bez ičega ili uz dodatak kreme od sira. Za kremu pomiješajte 200 ml slatkog vrhnja, 200 g kremastog posnog sira, sok 1 limuna i 2-3 žlice meda. Ukrasite pitu ili servirajte kremu u zdjelici sa strane.
Ovu pitu možete pripremiti i od Hokkaido ili butternut tikve.
Slasni marinirani oslić s kremom od bijelog batata i poriluka!
Foto: Shutterstock