Ljeto je počelo i vrijeme je savršeno za ubaciti u veću brzinu i uživanje u toplim danima, traži vas više tjelesne aktivnosti i života vani u pokretu.
Ako imate osjećaj da ljeto može još malo pričekati s aktivnostima, fali vam svježine. Možda je vrijeme za jednostavno pokretanje tjelesnih potencijala?
Detoks je možda riječ koja se prečesto koristi, ali njeno značenje zapravo jednostavno upućuje na to da se okrenete njegovanju sebe, što znači jesti pravu hranu. Za laganiji početak, pustimo tijelo da se oslobodi tereta, tako da iskoristimo najveću ponudu – mjesec je kada su tržnice pune domaćih proizvoda iz prirode. Samo ih treba iskoristiti.
Birajte hranu koja je lagana, dobro je probavljate i nakon nje osjećate se osvježeno i s većom razinom energije. Kada pravoj hrani date šansu, ona će vam to višestruko vratiti. Govorimo o lisnatom zelenom povrću, voću te lakšim izvorima bjelančevina, kojima možete olakšati i jednostavno dopuniti svoju dnevnu potrebu – orasi i mahunarke. Zapravo, uzevši sve zbrojeno, sve što treba je prebaciti se na cjelovitu hranu kako bi napravili onaj poticaj da se očistite i pokrenete. Detoks ne mora biti kompliciran i težak, već i jednostavni koraci mogu biti vrlo učinkoviti. Naravno, uvijek je bolje kada hranu podijelite, tako svoj pothvat i promjenu podijelite s dragim i bliskim osobama. Krenite na prehrambeno putovanje u ljeto zajedno.
Kako otkriti na koju hranu ste alergični? Postoje dva načina, a nutricionistica zna sve o tome
1. Citrusi
Da, prva pomisao na limun je zima i jesen. Ali, ova namirnica je odličan alat za pokretanje tjelesnih procesa u smjeru ravnoteže, tako da je ovo pravo vrijeme za to. Započnite dan s pola cijeđenog limuna u mlakoj vodi bez šećera. Na ovaj način pokrenut ćete probavu i njene sokove, te se odlično pripremiti za idući obrok velike važnosti – doručak!
2. Kopriva
Kopriva je biljka koju možemo koristiti na nekoliko načina. Osim kao čaj, mlado lišće koprive može poslužiti i za variva ili kao prilog. U svakom slučaju, blago će pokrenuti rad bubrega, te na taj način i izlučivanje tvari kojih se treba riješiti.
3. Obogaćene salate
Otisnite se u avanturu na tržnici, skupljajte boje i kombinirajte svoje salate. Mladi izdanci su odlični za izbor, vrlo su laki za probavljanje, a odlični po svom nutritivnom sastavu. Mladi (baby) špinat, kelj, blitva za zeleno, mrkva za narančastu i žutu boju, šampinjoni za bijelu, luk za ljubičastu… puno je drugih izbora za sačiniti svoju savršenu salatu. Birajte različite boje, dobit ćete različite specijaliste za slobodne radikale – antioksidante. Koristite hladno prešana ulja za začiniti, poput bučinog ili djevičanskog maslinovog, konopljinog, s malo jogurta i limuna ako želite dresing. Izbacite margarin, eliminirajte nepotrebni unos trans masti.
Probavne smetnje, noćna žudnja za hranom, tamna mokraća… Sve su to simptomi dehidracije
4. Voće umjesto mjehurića
Pijete li zaslađene napitke ili čak 100 % sokove od voća, zamijenite ih vodom (limunada još bolje) i voćem. Jagode, kupine, maline, dud, kruške.. isto vrijedi za skupljanje boja. Ako imate mlađe članove u obitelji, ovo je idealno vrijeme za naučiti ih o vrijednosti raznolikosti u prehrani, te važnosti izbora sezonskih svježih namirnica. Za one ambicioznije, tu su kombinacija voća i povrća – smoothie. Svaki dan istražite novu kombinaciju. Jagode i špinat? Kelj i kruška?
5. Proširite jelovnik bjelančevina
Meso je zdrava namirnica, ali ujedno i teška za probavni trakt. Povremeno je dobro napraviti pauzu i pomoći probavi da se odmori. Jedan dan tjedno možete potpuno izbaciti meso bez ikakvih posljedica. Umjesto njega, uvrstite biljne bjelančevine. Mladi, svježi grašak i mahune, bob i leća dobar su izbor lako probavljivih ne-mesnih izvora bjelančevina. Kombinirajte ih s cjelovitim žitaricama poput smeđe riže, heljdine ili ječmene kaše. Za večeru birajte svježi sir uz namaz od slanutka (humus) i dobar domaći kukuruzni kruh. U prehrani ponekad treba razmišljati manje je više.
6. De-stimulacija
Pustite prirodi da odradi svoje. Na neko vrijeme se ostavite šećera i kofeina. Ili barem smanjite za polovicu. Računamo kofein iz svih izvora – slatka pića, kofeinska slatka cola pića, energetska pića, kava, šećer iz svih slatkih i masnih kolača, peciva, ili slanih grickalica. Voće i povrće uvrstite za stimulaciju i svježinu. Osobito popodne – ono što vam treba je zdjelica voća umjesto šalice kofeinskog napitka.
7. Probava
Njegujte probavu. Uđite u 21 stoljeće, gdje nutricionisti već dugo preporučuju namirnice koje sadrže probiotike i vlakna za njihovu ishranu. Zamijenite jednu kavu dnevno napitkom cikorije ili ječmene kavovine bez kofeina. Zamijenite jedan obrok krumpira batatom, tako ćete smanjiti glikemijski indeks obroka i povećati unos vlakana za njegu svoje probave. I proširiti jelovnik usput.
Za same dobre bakterije trebaju vam fermentirati mliječni proizvodi. Kefir, kiselo mlijeko, acidofil, jogurt, svježi mladi sir. Ako teško podnosite mliječne proizvode zbog intolerancije na mlijeko, danas postoje alternative poput sojinog ili kokosovog jogurta.
Na kraju, pokrenite se. Idite u šetnje umjesto boravka u Internet svjetovima. Vježbajte i rekreirajte se u prirodi ili na igralištima. Odite na izlet. Provedite vrijeme u aktivnostima koje vas raduju, podijelite dane s dobrim ljudima, i uživajte u hrani. Napravite lagani ljetni detoks za dio godine kada smo najviše aktivni.
Konačno! Imamo odgovore na 8 pitanja zbog kojih ste počeli živjeti u strahu od hrane
Foto: Shutterstock