Lavanda pruža zanimljiv miris te je drevni lijek za opuštanje i uljepšavanje.
Masiranjem ublažavamo glavobolju, a miris samoga ulja nas opušta te nam omogućuje lakši san. Ulje od lavande je po svom djelovanju i mirisu puno blaže od čistog eteričnog ulja lavande. Domaće ulje nije teško pronaći i kupiti, ali zašto ga vi ne biste napravili kod kuće?
Što je potrebno?
- Suhi cvjetovi lavande
- Hladno prešano ulje: bademovo, sezamovo, suncokretovo, kokosovo
- Staklenka
- Cjedilo. filter za čaj ili gaza
Kako izraditi ulje
Pitali smo aromaterapeutkinju kako na najlakši način izraditi ulje, a ona nam je istaknula sljedeći postupak:
- U veću staklenu posudu stavite što više suhih cvjetova lavande (u zdjelu od 2 litre ide i do nekoliko šaka cvjetova) te prelijte s baznim uljem tako da cvjetovi budu potopljeni. Bocu zatim dobro zatvorite i stavite na tamno mjesto i držite tako macerat oko 3 tjedna (svaka 2 do 3 dana bocu protresite). Nakon tri tjedan ulje procijedite kroz gusto cjedilo ili gazu te ga ulijte u staklenu posudu od tamnijeg stakla.
Noćurkovo ulje obnavlja kožu, smiruje upale i olakšava ženske tegobe
Ulje lavande umiruje kožu i pomaže kod opeklina i nadražaja, pogotovo nakon sunčanja, a zbog svježine i visoke količine estera donosi olakšanje u svim oblicima masaža, pogotovo kod napetih mišića u leđima i nogama. Djeluje blagotovorno i na naš živčani sustav tako da smiruje emotivnu napetost i stres te se preporučuje ovim uljem masirati prije odlaska u krevet. Također djeluje i kao blagi repelent, ali i kao odlično sredstvo nakon uboda kukaca, objasnila je aromaterapeutkinja Mary Novosel
Gorušica može biti začin i lijek
Kako se koristi ulje lavande
Ovo ulje je vrlo blago i mogu ga koristiti svi, i djeca i trudnice, ali i osobe s raznim alergijama. Ulje lavande najčešće se koristi za razne masaže (glava, noge, leđa) i to tako da se prvo ulije na dlanove putem kojih se onda umasirava u kožu. Može se umasirati i u vlasište kada imate crvenilo ili prhut, a može se dodavati i umirujućim kupkama, oko 1 dl na cijelu kupku. Ako se u ulje kapne malo eteričnog ulja paprene metvice (2 kapi na jednu žlicu ulja lavande) te tom mješavinom masira vrat i sljepoočnice – znatno će se potaknuti cirkulacija i smanjiti glavobolja. Zagrijemo li malo ulje lavande (da bude toplo ne vrelo) te njime potopimo manju krpicu i stavimo ju na donji dio trbuha, znatno ćemo smanjiti grčeve uslijed bolne mjesečnice, a imate li te dane u mjesecu još i problema s povećanim znojenjem – malo lavadinog ulja ispod pazuha će riješti problem. Ulje lavande može biti i odličan saveznik ljepote, jer se smije direktno nanositi na kožu ili dodati žličicu, dvije u dnevnu kremu za lice.
Zašto je crveni luk ipak bolji od bijeloga luka?
Može se napraviti dobar piling i to tako da pomiješamo dvije žlice sitne morske soli ili mljevene riže s uljem lavande (tako da dobijemo gustu pastu) i tako pilingiramo tijelo ili za piling lica i to sa čajem od kamilice (cvjetovi kamilice) i također sa uljem od lavande. Ovakvi tretmani smanjiti će upale na koži te ubrzati mirkocirkulaciju i stvaranje kolagena. Ulje lavande može se dodati, jedna do dvije žličice, smjesi za kekse ili za čokolade kako bi se poboljšala aroma. U svakom slučaju, s obzirom da može znatno poboljšati probavu, s ovim uljem ste ionako uvijek na dobitku, napominje gđa. Novosel
Zdravstvena i kozmetička svojstva bademovog ulja
M.S.
Foto: Shutterstock