Njega lica i tijela ne mora uvijek biti rutinska, prema smjernicama koje su nam odredili veliki proizvođači industrijske kozmetike.
Ljeto je najbolje razdoblje da probate nešto drugo, s namirnicama iz vrta ili smočnice, koje će svježe i pripremljene kako želite polučiti odlične rezultate uz minimalne troškove. Prirodna kozmetika osvaja sve više obožavatelja jer nudi pristupačne i zdrave recepte ljepote za svakoga, prema prokušanim formulama naših baka koje smo malo obogatili i prilagodili našem modernom načinu života.
Suha koža treba vlagu i zaštitu
UV zrake sve jače prodiru u našu sferu i tako oštećuju kožu. Najčešće stradavaju lice, ruke i noge jer su stalno izložene suncu, vjetru i prašini. Osim pijenja puno vode i nošenja zaštitne odjeće kada je sunce najjače, dobro je upotrijebiti i dodatnu zaštitu za prije i nakon sunčanja, kako bi koža zadržala elastičnost i tako postala otpornija na oboljenja i pojavljivanje neželjenih bora. Ako niste skloni kuhanju i pripremanju vlastitih pripravaka, koji uključuju kreativnost i vrijeme, kožu uvijek možete zaštititi prirodnim biljnim maslacima, poput kokosovog, kakao ili shea (karite) maslaca koji već imaju u sebi prirodni zaštitni UV filtar ili pak avokadovim i mrkvinim uljem koji se mogu kupiti u dućanima zdrave hrane. Ovi maslaci i ulja također su dobri za njegu kose koja se tako hrani i obnavlja. Postupak je jednostavan. Na suhu kosu nanesite maslac ili ulje, pustite da odstoji desetak minuta i zatim kosu isperite.
Za zaštitu nakon sunčanja najbolje je koristiti macerat gospine trave (kantarion) jer djeluje protuupalno i regenerirajuće i pogodno je za sve tipove kože.
No, ako želite napraviti vlastite pripravke za prije i nakon sunčanja predlažemo par recepata:
Jednostavno ulje za sunčanje
Sastojci:
- 100 ml avokadovog ulja
- 50 ml mrkvinog ulja
- Par kapi eteričnog ulja lavande
Priprema:
Ulja pomiješati i uliti u posudu. Tretirati kožu prije i nakon sunčanja.
MALA NAPOMENA: neka eterična ulja dobri su saveznici na ljetovanju jer odbijaju kukce, posebno komarce, a imaju i razne korisne namjene. Npr., eterično ulje lavande može se direktno nanositi na kožu prilikom opekotina jer smanjuje pojavu plikova. Eterična ulja eukaliptusa i paprene metvice čiste dušne putove a utrljana na potiljak i sljepoočnice tjeraju glavobolju. Protiv lošeg zadaha, pogotovo nakon pijenja piva ili jedenja češnjaka, dovoljno je dodati na četkicu na zube jednu kap jednog od navedenih eteričnih ulja, zube oprati i – spremni ste za izlazak.
Top 3 tretmana koja vrijedi napraviti prije odlaska na more, a vjerojatno ih niste ni probali
Krema za sunčanje sa SPF 35
Sastojci:
- 70 ml masnog sastojka (karite i kokosov maslac 50:50)
- 20 grama emulgatora (phytocream)
- 200 ml vodene faze (voda, čaj, hidrolat) – u našem slučaju je to bio hidrolat smilja
- 6 grama bijelog pigmenta titanium oxida
- 20 kapi geogarda (konzervans) – ne mora se stavljati ako se pripravak planira potrošiti u roku od par tjedana
- 10 kapi et. ulja kamilice, lavande, ylang ylang (može i bez et. ulja)
Priprema:
U posebnoj posudi pomiješajte bijeli pigment sa žlicom ulja ili rastopljenim maslacem. U drugoj posudi (parna kupelj ili inox posuda) dodajte masni sastojak, emulgator i vodenu fazu. Uz miješanje na laganoj vatri čekajte da se svi sastojci rastope, maknite s vatre i povremeno miješajte dok se smjesa ne ohladi i ne postane prava krema. Zatim dodajte konzervans, eterična ulja i pigment. Sve dobro promiješajte i te sipajte u posudu. Mazati se prije sunčanja i nakon svakog kupanja.
Planirate danas na plažu? Svakako prije pročitajte 7 najčešćih mitova o sunčanju
Piše: Mary Novosel, autorica priručnika za prirodnu kozmetiku „Prirodno lijepa“, „S placa na lice“, „Detoks – za tijelo i um“ te „Anticelulitna (R)evolucija“.
Foto: Shutterstock