Tanka i opuštena koža puna smeđih fleka... I to donosi menopauza, ali problemi se mogu ublažiti - Ordinacija.hr
Ljepota

Ljepota

Tanka i opuštena koža puna smeđih fleka… I to donosi menopauza, ali problemi se mogu ublažiti

Shutterstock

Prema definiciji, menopauza nastaje kod žena koje nisu imale menstruaciju unazad 12 mjeseci.

To označava i potpuni prestanak menstrualnog krvarenja. Prije nego što nastupi menopauza, prethode fluktuacije u menstrualnom ciklusu i hormonalne promjene. Među ostalim simptomima, promjene nastaju i na koži te ona postaje opuštena ili mlitava, stanjuje se i postaje suha, prorjeđuje se gustoća vlasi u vlasištu te pojačava dlakavost lica i tijela.

Pojava smećkastih fleka

Najveća koncentracija estrogenskih receptora nalazi se u genitalnom području, na licu i donjim ekstremitetima te upravo zbog toga ta područja najviše reagiraju na smanjenu koncentraciju ženskih hormona. Kod žena koje su se pojačano izlagale suncu, često u menopauzi nastaju smećkaste fleke na licu, vratu, dekolteu te na rukama; točkaste, veće, nerijetko i cijeli areali.

Zbog stanjivanja kože, češća je pojava sitnih ranica i modrica. Zbog pojačanog gubitka kolagena, koža gubi elastičnost i postaje opuštenija. Povećavaju se bore i podočnjaci. Pore postaju proširene. Zbog hormonalnog disbalansa, povećava se masnoća kože i mogu se pojaviti akne. Nerijetko nastaje zadebljanje kože u području dlanova i tabana, praćeno svrbežom. Pojave li se i pukotine na koži, promjene su praćene osjećajem pečenja. Koža je osjetljivija nego prije menopauze te sklona upalnim procesima i promjenama praćenim svrbežom i osjećajem pečenja.

Zimi vam smeta odjeća? Ako ne želite da vas koža svrbi – izbjegavajte ove materijale

Menopauzalne akne

Pojavom hormonalnog disbalansa, tj. gubitkom estrogena, povećava se aktivnost žlijezda lojnica. Koža postaje masnija te neadekvatnom njegom i čišćenjem nastaje začepljenje pora i kao posljedica toga akne. Uvođenjem nježnoga gela za čišćenje lica u svakodnevnoj rutini te preparata sa salicilnom i glikolnom kiselinom, promjene se mogu dobrim dijelom kontrolirati. Svakako je podjednako važna dnevna hidratacija odgovarajućim hidratantnim preparatima.

Češća pojava melanoma

Kao i u reproduktivnom razdoblju, tako je i u menopauzi važno koristiti preparate sa zaštitnim faktorom kako bi se spriječio nastanak smećkastih fleka. Kod oštećene kože, u tom razdoblju češća je pojava i površinskih kožnih zloćudnih tumora te melanoma. Zbog toga je iznimno važna redovita kontrola dermatologa i pregled madeža.

Pojačana suhoća kože često je uzrok svrbeži i upale kože. Sve standardne sapune, gelove i kupke za tuširanje potrebno je zamijeniti uljem za tuširanje ili sindetom, medicinskim sapunom. Potrebno je često mazati kožu hidratantnim kremama i losionima, osobito proizvodima s urejom ili hijaluronskom kiselinom. Najvažnije je korištenje tih proizvoda nakon tuširanja.

Pojačano ispadanje kose

Pri ispadanju kose dolazi u obzir upotreba preparata protiv ispadanja (koncentrirane ampule, šamponi). Ako je ispadanje kose izraženije, preporučuje se pregled dermatologa. Naime, dostupni su nam i tretmani protiv pojačanog ispadanja kose (mezoterapija, terapija mikroiglicama). Pojačani rast dlačica na licu može se tretirati klasičnom depilacijom ili laserskom epilacijom.

Kako njegovati kožu

Svakodnevno bi trebalo koristiti preparate s vitaminom C i retinolom. Naravno, uz svakodnevnu primjenu krema sa zaštitnim faktorom. Postoje različiti tretmani koji stimuliraju kolagen, poput tretmana mikroiglicama ili mezoterapije. Izraženije promjene mogu se korigirati hijaluronskim punjačima i botoksom.

Redovito čišćenje lica nježnim gelom uz dodatak salicilne kiseline sprječava začepljenje pora i nastanak akni.

Osjetljivu kožu tretiramo nježnim preparatima za čišćenje, medicinskom kozmetikom s manjim udjelom konzervansa i aditiva te bez parfema.

Imate kod kuće masažer za lice i ne znate što s njime? Slijedite upute liječnice

Poboljšajte izgled kože

Hrana bogata antioksidansima je uvijek dobro rješenje za bolji izgled kože. Prehrana treba sadržavati puno voća i povrća. Soja i laneno sjeme također mogu poboljšati simptome. Od dodataka je važan unos kalcija i vitamina D.

Vježbanje je također važan faktor za bolji izgled kože; balansirana tjelovježba, joga i meditacije povoljno djeluju na kožne promjene. Smanjenje stresa te poboljšanje cirkulacije utječu na sjajniji i zdraviji izgled kože. Uz navedeno, ne smije se zaboraviti ni povoljan utjecaj zdravog i dovoljnog sna.

Promjene su neizbježne

Promjene su, nažalost, neizbježne, međutim, ako redovito koristite odgovarajuće preparate, koža u menopauzi reagira blažim simptomima. Svakako je potrebna odgovarajuća njega prema tipu kože i obvezna redovita zaštita od sunca.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo