Proširene vene jedan su od najčešćih zdravstvenih problema. Smatra se da oko 60 posto žena i 30 posto muškaraca iznad 45 godina ima probleme s proširenim venama, a oni nisu rijetki ni kod mlađih ljudi. To nije samo estetski problem. Ako se ne liječe, mogu uzrokovati brojne zdravstvene posljedice.
Uzrok proširenih vena je promjena na zaliscima, tj. “ventilima” koji se nalaze u venama kako bi spriječili vraćanje krvi u niže dijelove. Naime krv teče venama suprotno sili teži tjerana kontrakcijama mišića nogu. No, kada mišići miruju krv bi se zbog sile teže vratila u stopala. Kako se to ne bi dogodilo u venama postoje zalisci koji se otvaraju samo prema gore, tj. dozvoljavaju protok krvi prema srcu, a sprečavaju povratak krvi u niže dijelove. Međutim, u koliko su ventili deformirani i ne zatvaraju dobro dolazi do povrata krvi što dovodi do porasta tlaka u svim onim venskim granama koje su vezane na bolesnu venu. Posljedica toga su proširenje vena i zastoj u cirkulaciji koji može dovesti do teških promjena na koži i potkožnom tkivu. Pojava proširenih vena ovisi primarno o genetici, a tome mogu doprinijeti i dugo stajanje kod nekih profesija, tromboze, hormonalne promjene, trudnoća i dr.
Kako se liječe proširene vene?
Ne postoji način kojim bi mogli izliječiti ili zamijeniti deformirane zaliske (ventile). Ono što možemo učiniti je “isključiti” bolesnu venu iz cirkulacije i “preusmjeriti” krvotok na zdrave vene. To se pokušava postići na više načina. Godinama se obavljaju operacije kojima se “iščupa” glavna natkoljenična vena. Međutim, osim rizika operacije i opće anestezije ova metoda zahtjeva boravak u bolnici, a najveća mana je to što se njome ne može trajno riješiti više od maksimalno 30 posto slučajeva. Modernije metode kao što su laserska ili radio-frekventna ablacija, iako su manje agresivne i mogu se izvoditi ambulantno u lokalnoj anesteziji nemaju bitno bolji učinak. U liječenju proširenih vena koristi se i tzv. metoda sklerozacije varikoziteta. Izvodi se na način da se u varikozitet uštrcava sklerozirajuća otopina. Mada je vrlo popularna njome se ne može ukloniti uzrok problema, budući da su venska proširenja koja se skleroziraju posljedica, a ne uzrok. Zbog toga se ovom metodom ne može postići trajni učinak, pa je upitna opravdanost njenog izvođenja.
UGS metoda liječenja vena – najbolji izbor
Jedina metoda kojom možemo trajno riješiti problem proširenih vena je UGS, pa ne čudi da Svjetska udruga za vena upravo UGS preporuča kao metodu izbora.
Metoda se izvodi tako da se ultrazvukom (Doppler-om), nađe bolesna vena, tj. uzrok problema, a onda se na tom mjestu pod kontrolom ultrazvuka uštrca sklerozirajuća otopina čime se izaziva lokalna upalna reakcija koja dovodi do zatvaranja vene i njenog pretvaranja u vezivo pa bolesna vena nestaje uklopivši se u okolno vezivno tkivo. Istovremeno dolazi do redistribucije krvotoka tj. preusmjeravanja krvotoka na zdrave vene što ima za posljedicu uspostavljanje normalne cirkulacije i nestanka svih problema.
Koje su prednosti UGS-a?
Glavna prednost ove metode je da se njome trajno može riješiti gotovo svaki slučaj proširenih vena, te da je neinvazivna. Izvodi se ambulanto i posve je bezbolna pa nema potrebe čak ni za lokalnom anestezijom. Nakon zahvata pacijent može otići kući, nema potrebe za bolničkim oporavkom niti drugih restrikcija. Nakon zahvata ponekad se oko tretiranog mjesta može osjetiti umjerena bol, što je posljedica lokalne upalne reakcije, mogu se napipati kvržice koje stvara fibrozno tkivo, može se pojaviti i hiperpigmentacija u obliku smeđeg traga, ali sve to nestaje nakon nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Ovisno o težini i stupnju bolesti, trećina slučajeva rješava se jednom injekcijom, za trećinu su potrebna dva tretmana, za trećinu tri, nakon čega je problem proširenih vena zauvijek je riješen.
Koji su nedostaci UGS-a?
Glavni je nedostatak ove metode što izravno ovisi o iskustvu liječnika koji je izvodi. Naime, ne postoji standardna procedura, jer je svaka osoba drugačija. Zbog toga je nužno kod svakog pojedinog pacijenta odrediti optimalno mjesto u koje će se uštrcati otopina s lijekom, te za svakog pojedinog pacijenta odrediti optimalno razrjeđenje lijeka, a to se stječe samo dugogodišnjim radom i iskustvom. Budući da rezultati liječenja izrazito ovise o iskustvu liječnika koji radi zahvat, važno je naglasiti da se ova metoda zadnjih dvije godine provodi u Poliklinici K-centar u Zagrebu, u suradnji s dr. Yairom Galilijem, uglednim stručnjakom iz Izraela, danas sigurno najboljim stručnjakom u svijetu za UGS s iskustvom od preko deset godina i skoro 30000 učinjenih zahvata.
Što treba učiniti kako bi se trajno riješili proširenih vena?
Jednostavno nazovite Polikliniku K-centar i dogovorite zahvat. Nije potreban nikakav prethodni pregled niti posebna priprema, budući da se pregled Doppler-om i indikacija za zahvat postavlja neposredno prije zahvata. Sam zahvat je posve bezbolan, traje oko 1 do 2 minute, a nakon toga možete se odmah vratiti normalnim dnevnim aktivnostima. Kroz slijedećih nekoliko mjeseci postupno će nestati svi simptomi. Budući da većina osoba ima bolesne vene, tj. one s insuficijentnim zaliscima na više mjesta, u oko 30 posto slučajeva za trajno rješenje problema proširenih vena potrebno je učiniti drugi zahvat kroz dva do tri mjeseca, te u oko 30 posto slučajeva treći, vrlo rijetko više od toga. Nije pretjerano reći da se UGS metodom, pod uvjetom da zahvat izvodi iskusan operater, može riješiti gotovo svaki slučaj proširenih vena pa i oni slučajevi s teškim komplikacijama poput otvorenih rana.
Imate li proširene vene?
Želite li riješiti problem vena trajno, bez bolova i bez rizika?
Javite se u K-centar i obavite UGS metodu!
Narudžbe na tel.: 385 1 63 91 561
Vrbik 8a, Zagreb
tel: 01 63 91 561
fax: 01 63 91 567
e-mail: k-centar@k-centar.hr
www.k-centar.hr
Telefonske konzultacije od 15 do 16 sati na tel: 060 66 77 89