Deset najboljih namirnica za ljeto koje će vas istovremeno i osvježiti i zdravo nahraniti - Ordinacija.hr
Hrana i recepti

Hrana i recepti

Deset najboljih namirnica za ljeto koje će vas istovremeno i osvježiti i zdravo nahraniti

Foto: Shutterstock

Tijekom ljetnih mjeseci naše tijelo treba posebnu njegu. Visoke temperature, pojačano znojenje i boravak na suncu povećavaju potrebu za hidratacijom i unosom nutrijenata. Dobra vijest je da priroda ljeti nudi obilje svježih namirnica koje osnažuju tijelo, ali ga i hlade iznutra.

Ovo su najbolje ljetne namirnice koje pomažu hidrataciji, jačanju imuniteta i očuvanju energije – sve uz osvježavajući okus.

Shutterstock

Krastavac – kralj hidratacije

Krastavac sadrži više od 95% vode, a ujedno je izvor vlakana, kalija i vitamina C. Savršen je za salate, smoothieje ili kao jednostavan međuobrok s malo maslinovog ulja i limuna. Potiče hidrataciju, podupire zdravlje kože i pomaže u regulaciji tjelesne temperature.

Unsplash

Lubenica – prirodni izvor tekućine i antioksidansa

Osim što je simbol ljeta, lubenica je i prava hidratacijska bomba. Bogata je likopenom, snažnim antioksidansom, te vitaminima A i C. Može se jesti samostalno, dodati u salate ili zamrznuti kao zdrav sladoled.

Savjet: Odlična za rehidrataciju nakon boravka na suncu!

Shutterstock

Marelice, breskve i nektarine – ljetno voće za energiju i sjajnu kožu

Ovo sočno voće sadrži beta-karoten (provitamin A), koji štiti kožu od štetnog utjecaja sunca, te vlakna koja potiču probavu. Odlične su za doručak, u zobenim pahuljicama ili kao desert bez grižnje savjesti.

Shutterstock

Rajčica – za srce, kožu i svježinu

Rajčica je bogata likopenom, vitaminom C i kalijem. Osim što štiti stanice od oksidativnog stresa, pomaže i u snižavanju krvnog tlaka. Uživajte u svježim salatama, gazpachu ili bruschetti.

Shutterstock

Lisnato povrće – lagano, hranjivo i alkalizirajuće

Rukola, blitva, matovilac i špinat puni su folne kiseline, magnezija i antioksidansa. Ljeti su idealni jer ne opterećuju probavu, a daju tijelu potrebne minerale izgubljene znojenjem.

Shutterstock

Limun i citrusi – za osvježenje i detoks

Naranče, limun, limeta i grejp ne samo da hidriraju, već pomažu u detoksikaciji organizma, podižu imunitet i poboljšavaju apsorpciju željeza. Dodajte ih u vodu, salate ili kao marinadu.

Pexels

Kokosova voda – prirodni izotonik

Ako ste fizički aktivni, kokosova voda može biti izvrsna zamjena za kupovne sportske napitke. Sadrži elektrolite kao što su kalij, natrij i magnezij te brzo vraća energiju i ravnotežu tekućine u tijelu.

Shutterstock

Jogurt i kefir – za zdravu crijevnu floru i bolju probavu

Ovi fermentirani mliječni proizvodi lagani su, osvježavajući i puni probiotika. Posebno su korisni za probavu ljeti, kada se prehrana često mijenja. Odlični su u kombinaciji s voćem ili kao baza za hladne juhe i umake.

Shutterstock

Mahunarke i orašasti plodovi – za dugotrajnu energiju

Leća, slanutak i bademi izvrsni su izvori proteina, zdravih masti i vlakana. U ljetnim jelima koristite ih hladne – u salatama, namazima (npr. humus) ili kao međuobrok.

Shutterstock

Bobičasto voće – mala voćna bomba zdravlja

Borovnice, maline, kupine i jagode bogate su antioksidansima i pomažu tijelu u borbi protiv slobodnih radikala, posebice nakon izlaganja UV zračenju.

Smokve su odličan saveznik u borbi protiv zatvora, dijabetesa i visokog kolesterola

Savjeti za ljetnu prehranu:

  • Jedite manje, ali češće – teški obroci opterećuju tijelo.
  • Pijte dovoljno vode – ne čekajte da osjetite žeđ.
  • Ograničite unos pržene i masne hrane, koja može dodatno zagrijavati organizam.
  • Iskoristite sezonske i lokalne namirnice – svježe, nutritivno bogate i dostupne!

Ljetna prehrana treba biti lagana, osvježavajuća i bogata nutrijentima koji pomažu tijelu da se nosi s vrućinom. Birajte hranu koja hrani, hladi i hidratizira – i uživajte u zdravom, aktivnom i ukusnom ljetu!

A. H.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo