Bakar se nalazi u mnogim prirodnim namirnicama pa se raznolikom prehranom mogu zadovoljiti male dnevne potrebe za ovim važnim mineralom.
Bakar pomaže organizmu proizvesti dovoljno crvenih krvnih zrnaca, održava živčani sustav zdravim te imunološki sustav jakim. Manjak ovog minerala može jako oslabiti imunološki sustav što vodi do raznih infekcija, osteoporoze, metaboličkih oboljenja te promjena na koži.
Zašto je bakar toliko važan za zdravlje?
Od njega se osjećate bolje i izgledate lijepše
Bakar pomaže pri proizvodnji kolagena, koji promovira zajednički rad koštanog i mišićnog sustava. Kolagen je zaslužan i za ljepotu lica, a kako ga s godinama gubimo, iznimno je važno u organizam unositi bakar.
Sadrži antioksidante
Poznat je po činjenici da je prepun antioksidanata koji smanjuju utjecaj slobodnih radikala u tijelu koji pad dovodi do raznih upala i oštećenja DNA. Umanjiti će rizik od raznih oboljenja.
Pruža energiju
Uz dovoljne količine bakra u organizmu, lako ćete postići zavidnu razinu energije. Uz to on pomaže pri apsorbciji željeza koje je tijelu potrebno da bi moglo energiju iskoristiti. Ako se osjećate umrono, možda biste morali posegnuti za namirnicama bogatim bakrom.
Željezo – metal bez kojeg ne možemo!
Brže zacjeljivanje rana
Povećan unos bakra preporučuje se kod anemije (manjka željeza), upalnih bolesti crijeva (npr. ulcerozni kolitis i Crohnova bolest), problema s kostima i zglobovima, problema s krhkim krvnim žilama koje lako pucaju… Također je bakar važan u zacjeljivanju opeklina i rana.
Koji su to prirodni izvori bakra?
Najbolji način za unos bakra u organizam su prirodni izvori, a ovo su neki od njih;
- iznutrice
- šampinjoni
- zeleno lisnato povrće (osobito špinat, blitva i kelj)
- šparoge
- sjemenke (npr. bundeva, suncokret, sezam)
- orašasti plodovi
- banane
- grožđe
- avokado
- patlidžan
- rajčica
- mahune
Bakar u plodovima mora:
- kamenice
- jastog
- lignje
- rakovi
- dagnje
Pripremi jastoga u umaku od senfa
A. A.
Foto: Shutterstock