Zdravlje

Zdravlje

Temperaturu možete sniziti i bez lijekova – ovo su prirodni načini koji zaista djeluju

Shutterstock

Često prebrzo posežemo za lijekovima, a u kući uvijek immao barem pet jednako učinkovitih stvari u borbi protiv povišene temperature

Temperatura je obrambeni mehanizam organizma, način na koji se tijelo bori s infekcijom, i ne mora se snižavati čime prijeđe 37 stupnjeva. Može biti opasna, posebice za bebe osobito ako dosegne 40° C ili više. Tada svakako treba zatražiti liječničku pomoć, no prije tog stadija ima puno raznih opcija. Često (pre)brzo posežemo za lijekovima za snižavanje temperature jer su lako dostupni i uglavnom učinkoviti, no pritom opterećuju jetru. Ako temperatura ne raste prebrzo i opće stanje organizma nije jako loše, bolje je prvo pokušati prirodnim načinima koji također mogu biti vrlo učinkoviti. 

Što ako vam je temperatura tijela puno niža od normalne? 8 stanja koja mogu biti uzrok

Najstarija i najjednostavnija metoda su hladni oblozi ili kupanje u mlakoj vodi. Voda treba biti 1-2 stupnja niža od uobičajene tjelesne temperature – otprilike 35° C. Rashlađujte se postupno kako ne biste “šokirali” organizam. Nemojte se tuširati hladnom vodom, a oblozi također ne smiju biti ledeni. 

Kada imate povišenu temperaturu, lakše možete dehidrirati, pa se savjetuje uzimati puno tekućine – običnu vodu, prirodne čajeve i sokove, lagane povrtne juhe. 

Prirodni pripravci  

Narodna medicina, isprobani savjeti koji se prenose generacijama, mogu biti upravo ono što vam treba. Ono što treba izbjegavati je rakija, oblozi od alkohola općenito, pogotovo kod djece koja se mogu otrovati jer se alkohol upija kroz kožu.

Jabučni ocat 
Dobra laternativa rakiji je jabučni ocat. Pomiješa se s vodom se u omjeru 2/3 vode i 1/3 octa, a oblozi se stavljaju na čelo, zglobove, stopala… Umjesto obloga mogu se u mješavini natopiti čarape, obući ih i omotati ručnikom. Kad se oblog ugrije zamijenite ga novim. Ocat se može dodati u mlaku vodu, a u kupki je dovoljno biti do 10 minuta. 

Shutterstock

Krumpir 
Od sirovog krumpira pripravljaju se oblozi koji “izvlače” temperaturu iz tijela. Sirovi krumpir može se narezati na ploške ili naribati. Stavite ga na tabane i navucite preko toga čarape. Obloge držite dok se ne osuše, a mogu se staviti i na čelo, te na dlanove. 

Bjelanjak 
Prelijte bjalanjak preko tkanine (gaza, krpa, ručnik)  i omotajte stopala, tako da bjelanjak bude u dodiru s tabanima. Preko obloga možete staviti foliju ili vrećicu da ne curi, a potom navucite čarape. Držite obloge dok se ne ugriju. 

Visoka temperatura smanjuje učinkovitost lijekova!

Češnjak 
Pomaže sniziti temperaturu jer potiče znojenje i uklanjanje toksina iz tijela, a uz to djeluje antivirusno i antibakterijski. 2 velika režnja češnjaka ogulite i zgnječite, pa pomiješajte sa 2 žlice maslinova ulja. Mješavinu lagano zagrijte i nanesite na tabane. Omotajte stopala gazom ili platnom pa ostavite preko noći. Češnjak možete i fino usitniti pa preliti vrelom vodom kako bi dobili ljekoviti napitak.

Crveni luk 
Luk sitno nasjeckajte, pa ga pomiješajte s malo maslinova ulja i morske soli. Nanesite na tabane pa omotajte gazom ili platnom. Zamijenite oblog čim se ugrije 

Shutterstock

Kupus 
Zgnječite list kupusa da pusti sokove pa ga stavite na čelo, vrat ili zatiljak. Kad se ugrije, po potrebi ga zamijenite novim. 

Đumbir 
1/2 žličice svježe naribanog đumbira prelijte vrelom vodom i ostavite 10 minuta. Zasladite medom. Pijte čaj 2-3 puta dnevno. Druga opcija je napuniti kadu mlakom vodom, dodati 2 žlice đumbira u prahu i kupati se 10 minuta. Đumbir će potaknuti znojenje i smanjiti vrućicu. 

Grožđice 
Bogate su takozvanim fitokemikalijama koje imaju snažno protuupalno djelovanje, pa djeluju kao energizirajući tonik ako imate povišenu temperaturu. Natopite šaku grožđica u pola šalice vode i ostavite ih da omekšaju (otprilike jedan sat). Zgnječite ih i ocijedite tekućinu. U dobiveni sok možete dodati iscijeđen sok od pola limuna ili limete. Pijte dva puta dnevno. 

Adaptogene biljke – smanjuju opasan visoki kortizol, a niski povećavaju

Biljni čajevi 
Za sniženje temperature preporučuju se čajevi od: bosiljka, bazge, lipe, kadulje, kamilice, metvice, stolisnika, šafrana, boražine, peršina,  

Ljuta hrana
Može vam pomoći ljuta hrana poput crvene paprike i čilija koji sadrže kapsaicin, tvar što potiče znojenje i tako regulira tjelesnu temperaturu. 

Prirodni aspirin
Badem te ekstrakti vrbe i breze (npr. brezin sok) pomažu jer sadrže salicin – prirodni aspirin. 

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo