Ove pogreške morate prestati raditi ako želite izvući ono najbolje iz svojih smoothija
Ako vam se ne kuha i ne žvače po ovim vrućinama, a ipak se želite držati zdravog plana prehrane, rješenje je smoothie. Potreban je samo blender i nekoliko sastojaka – ali i nekoliko savjeta da ne napravite kobnu grešku po vašu liniju.
Što se događa vašem organizmu ako svakog dana pijete smoothie?
Voćni ili povrtni, s njime možete doseći neke prehrambene ili dijetalne ciljeve, no vrlo je lako upasti i u kalorijsku zamku, upozoravaju nutricionisti. Pravilnim balansom namirnica imat ćete zdravi obrok s dovoljno proteina, vlakana i vitamina, no smothie može biti i šećerna bomba.
Evo na što su upozorili dijetetičari za portal Eat this, not that:
1. Nedovoljno proteina
Poznato je već da proteini grade mišiće, pomažu pri mršavljenju te duljem osjećaju sitosti. Ovo zadnje je prilično bitno.
Proteini su krucijalni za zdrav smoothie jer u protivnom, brzo ćete posegnuti za novim obrokom i dodatnim kalorijama, kaže nutricionistica Mary Sabat.
Proteine možete pojačati dodavanjem kravljeg mlijeka, proteina u prahu, chia sjemenki ili grčkog jogurta.
2. Nedovoljno vlakana
Ne samo da prehrana bogata vlaknima može pomoći u suzbijanju i kontroliranju mnogih bolesti i stanja, već može doprinjeti i skidanju suvišnih kilograma. Dulje ćete biti siti, a popravit će se i mikrobiom crijeva.
Vlakna imaju ključnu ulogu u osjećaju sitosti i regulaciji apetita, no često se izostavljaju u smoothijima, pogotovo ako su voćni, a s voća se guli kora. To može biti razlog prejedanju kasnije u danu, jer takav smoothie jednostavno nije zadovoljavajuć obrok, kaže prof. nutricionizma i dijetetičarka Trista Best.
Neki od najboljih izvora vlakana za smoothie su bobičasto voće, kelj, avokado, kivi, kruške, lan i chia.
3. Previše zaslađivača
Nešto što će zasladiti smoothie je više nego uobičajeno, pogotovo ako mu je baza povrtna, zelena i samim time gorkasta. No treba biti oprezan s izborom. Poznato je da šećer samo dodaje prazne kalorije no ni zdraviji izbori nisu potpuno bezopasni ako želite smršaviti.
Prirodni zaslađivači poput meda, javorovog ili agavinog sirupa mogu se činiti zdravijim izborom od rafiniranog šećera no oni i dalje sadrže kalorije i imaju svoj doprinos u gomilanju kilograma ako ih se troši previše, napominje Sabat.
4. Previše visokokaloričnih sastojaka
Dobro odmjerite porcije sastojaka koje stavljate u svoj smoothie. Punomasno mlijeko ili jogurt, orašasti plodovi, avokado, banana, maslac od kikirikija… Svi ovi sastojci su zdravi i donijet će vam toliko potrebne proteine, masnoće i vlakna. No tu su i kalorije pa pazite da ne pretjerate. Radije uz jedan ili dva kalorična sastojka dodajte povrće i vodu.
5. Kupovni smoothiji
Možda ne stignete, ne da vam se ili vam se pokvario blender pa mislite – bolje išta, nego ništa. No nije baš tako. Kod kupovnih smoothija nemate kontrolu nad prve četiri točke ovog popisa – šećerom, kalorijama, te kvalitetnim sastojcima.
Ne zaboravimo i na dodane konzervanse, osim previše šećera, koji ovaj izbor ne čine baš poželjnim. Sve to odmoći će u mršavljenju. Uglavnom je riječ o samo nekoliko grama proteina i vlakana, naspram nekoliko desetaka grama šećera, kaže Sabat.
N. M.