Za plivanje se kaže da je najzdraviji sport, a za vrijeme ovih vrućih dana oni sretnici koji su na moru mogu uživati u plivanju u morskoj vodi dok ostali vruće dane mogu provoditi na bazenu.
Ova aktivnost u ljetnim mjesecima dodatno dobiva na popularnosti jer je osim što spašava od vrućina i osvježava iznimno zdrava i korisna za rad mišića cijelog tijela.
Kod plivanja se ne opterećuju zglobovi i kralježnica, vodoravni položaj tijela pospješuje cirkulaciju, a strujanje vode opušta mišićnu muskulaturu. Smatra se jednom od najboljih aerobnih aktivnosti koja aktivira cijelo tijelo – mišiće nogu, ruku, leđa, trbušne mišiće, a usto pridonosi fleksibilnosti.
Dobrobiti plivanja za zdravlje
Plivanje pozitivno utječe na: srce i krvni tlak, pluća, sve mišićne skupine i vezivno tkivo, artritis, prekomjernu težinu, stres i napetost.
Plivanje je savršena tjelesna aktivnost, koju možete prakticirati tijekom cijele godine – ljeti najbolje u moru, a ostalih mjeseci u bazenu. U vodi nema naglih pokreta. Cijelo vaše tijelo i svaki mišić mora raditi protiv otpora vode, koji je oko 12 puta veći od otpora zraka, a zglobovi i ligamenti pritom nisu pod opterećenjem. Zbog toga mišići moraju jače „raditi“ pa tako postaju snažniji i dobivaju bolji tonus.
Redovito plivanje smanjuje stres i tjeskobu te poboljšava san
Plivanje produbljuje disanje, čime se snižava razina kortizola, hormona stresa, i automatski umiruje cijeli organizam. Odavno su poznati pozitivni učinci plivanja kada je riječ o dobrom raspoloženju. To se događa zahvaljujući otpuštanju hormona sreće – endorfina. Aerobne aktivnosti pomažu u trošenju kalorija, a plivanjem se može u pola sata sagoriti čak i 200 kalorija. To je dvaput više nego što biste sagorjeli hodanjem. Morska voda (za razliku od klorirane) blagotvorno djeluje na kožu. Morska je voda bogata mineralima poput magnezija, natrija i kalcija, koji hrane vašu kožu i čine je zdravom. Redovitim plivanjem u moru znatno ćete unaprijediti izgled svoje kože, zahvaljujući hidrataciji i detoksikaciji. Plivanje u moru poboljšat će stanje vaše kože u slučaju psorijaze ili ekcema, a također je čisti i od akni.
Kako bi pravilno regenerirali mišiće nakon plivanja, osim pravilne i zdrave prehrane, preporuča se uporaba magnezija.
Magnezij potpomaže prirodnu regeneraciju mišića nakon treninga ili aktivnosti velikog tjelesnog napora, smanjuje grčeve u mišićima, te osigurava da se u stanicama nalazi dovoljna količina kisika kako bi se spriječio proces proizvodnje mliječne kiseline (koja uzrokuje bol i osjećaj iscrpljenosti).
Suplemente s magnezijem možemo pronaći u različitim oblicima, od kapsula, šumećih tableta, pa sve do prahova, gelova i uljnih otopina za primjenu preko kože. Magnezij u prahu za izradu otopina za oralnu primjenu preporuča se u obliku magnezijevog klorida, koji se ujedno može koristiti i za izradu kupki za opuštanje mišića.
Bilo da koristite magnezij oralno ili transdermalno važno je da svojem tijelu i organizmu omogućavate nesmetano funkciju iskorištavanja ugljikohidrate i masti za proizvodnju energije, provođenja živčanih impulsa, kontrakciju mišića i pravilan ritam otkucaja srca – što su sve važne funkcije za nesmetano, zdravo i pravilno izvođenje sportskih aktivnosti, kao što je i aktualno plivanje.
Foto: Shutterstock