Informacija o prehrani je više nego ikada, što na internetu, što u medijima, ali nažalost sve nisu točne.
Posao nutricionista je prevoditi ljudima njihove potrebe u konkretne i praktične primjere prehrane.
Pravilna prehrana svakako može produljiti ljudski život i učiniti ga kvalitetnijim. Edukacijom o ispravnom načinu prehrane preventivno se djeluje na kasniju pojavu bolesti, kao što su kardiovaskularne bolesti, problemi s visokim tlakom, šećerna bolest, mnoga kancerogena oboljenja te svakako pretilost kao ishodište većine nabrojanih bolesti i oboljenja. Pravilan način prehrane ne garantira apsolutno zdravlje, ali definitivno usporava prve znakove ili pojavu oboljenja.
Kako otkriti na koju hranu ste alergični? Postoje dva načina, a nutricionistica zna sve o tome
Svaki klijent/pacijent zbog određene dijagnoze i/ili nutritivnog statusa zahtjeva individualni pristup, kako bi mu se pružila najbolja moguća nutritivna skrb.
Čimbenici o kojima se vodi računa su:
- Dob (dojenčad, mala djeca i odrasli)
- Posebna stanja poput trudnoće, stanja nakon porođaja i dojenja
- Prehrana klijenata mora odgovarati biološkoj potrebi organizma te vrsti i stupnju bolesti. Jasno je da se u ovakvim slučajevima pri izboru namirnica ciljano treba obratiti pažnja na nekoliko temeljnih karatkteristika:
- Vrstu namirnice
- Sastav
- Prikladnost
- Energijsku vrijednost
- Način pripreme
- Broj i raspored obroka tijekom dana
Nutricionisti 21. stoljeća izrađuju personalizirani pristup individualno rješavajući potrebe svakog klijenta, u narodu bi se reklo: jedan na jedan. Personalizacija je danas nužnost, a ne izbor jer opća pravila i zastarjele prehrambene smjernice ne vrijede za dvije osobe različitih potreba i načina života.
Prepoznajte simptome intolerancije i alergije na hranu – radi se o različitim tegobama
Svi znamo da je jabuka zdravija od čipsa, međutim je li baš jabuka pravi izbor voća za neku osobu ili joj može naškoditi, tu nastupa personalizacija prehrane i znanost nutricionizma kao rješenje.
Ljudski metabolizam je organizirani sustav koji nam osigurava energiju, a cilj mu je u potpunosti iskoristiti makronutrijente koje unosimo u organizam. Nutricionist ima važnu ulogu u sastavljanju individualnog plana prehrane s točno određenim unosom proteina, masti, ugljikohidrata, i to sve u skladu s biokemijskim nalazima, dobi, antropometrijskom i psihološkom stanjem klijenta.
Personalizirana prehrane sinergijski povezuje znanje iz područja nutricionizma, medicine i farmacije, te nutricionističke obrade i dijagnostike.
Foto: Shutterstock