Hrana i recepti

Hrana i recepti

Od bazginih cvjetova pripremite fenomenalan sirup, čaj i popečke

Foto: Shutterstock

Bazga (poznata i kao zova, zovina, zovika, bazgovina, aptovina, aptika, bujad) cvjeta u svibnju ili lipnju, ovisno o nadmorskoj visini na kojoj raste. U našim krajevima uobičajena je vrsta Sambucus nigra (crna bazga) čiji mirisni žućkasto-bijeli cvjetovi ujesen dozrijevaju u sočne, crno-ljubičaste bobice.

Bazga se od pamtivijeka koristi u narodnoj medicini, a danas najpopularniji proizvod od bazge je sirup od cvjetova. Od sirupa se dodavanjem vode pripravlja osvježavajući sok koji najbolje prija u toplim danima. Od cvjetova se dobiva i čaj, vino, liker, ocat… Posebna delikatesa su pohani bazgini cvjetovi, koji se prže uvaljani u smjesu poput one za palačinke.

Mirisna i ljekovita

Cvjetovi bazge bogati su najraznovrsnijim ljekovitim tvarima među kojima su flavonoidi koji djeluju protuupalno i štite tjelesne stanice od oštećenja. Bazga potiče krvotok, metabolizam i znojenje te ima antivirusno djelovanje, pa čaj od bazge izvrsno pomaže kod prehlade i gripe. Bazga je također blagotvorna u liječenju bronhitisa i astme, a poznata je i kao prirodni diuretik koji potiče mokrenje i izlučivanje štetnih tvari iz organizma. Zbog detoksikacijskih svojstava preporučuje se i za bolju probavu; za olakšanje tegoba kod gihta i artritisa te kao pomoć u mršavljenju.

Bazgu berite u onečišćenoj prirodi, daleko od prometnica i poljoprivrednih površina koje se tretiraju pesticidima.

Bazgini cvjetovi beru se samo kada je sunčano i suho vrijeme. Ako ćete pripremati sirup, samo nakratko posušite i očistite cvjetove nakon branja. Želite li ih sačuvati za čaj, sušite ih u tankim slojevima na suhome mjestu ili obješene na propuhu. Nemojte ih pritom izlagati suncu nego ih sušite u hladovini. Cvjetovi nakon sušenja moraju zadržati svoju prirodnu boju – ne smiju pocrniti (u tom slučaju ih bacite). Osušene cvjetove čuvajte na suhom i tamnom mjestu, u papirnatim vrećicama ili u zatvorenoj posudi.

Sirup od bazge

Svježe ubrane cvjetove bazge najprije ostavite široko “razgrnute” na nekoj površini da se malo posuše. Očistite ih od insekata i nečistoća.

Za pripremu sirupa općenito vrijedi pravilo da se na 10 cvjetova bazge (to podrazumijeva cijele cvatove “tanjurastog” oblika) koristi 1 litra vode, 1 kilogram šećera i 1 limun, no brojne su inačice ovog osnovnog recepta u kojima omjeri sastojaka i vrijeme njihova dodavanja variraju. Donosimo nekoliko primjera za otprilike 4 litre sirupa:

  • 30 cvjetova bazge potopite u 3 litre hladne vode pa ostavite da odstoji poklopljeno 24 sata na hladnom i tamnom mjestu. Drugi dan procijedite i dodajte 3 kg šećera miješajući dok se šećer ne otopi. Potom dodajte sok od 3 limuna.

ILI

  • 30 cvjetova bazge potopite u 3 litre hladne vode i ostavite 24 sata kao u prethodnom receptu. Drugi dan prokuhajte 3 l vode i 3 kg šećera, pustite da se mješavina ohladi pa je spojite s bazgom (koju ste, kao i u prethodnom receptu, naprije procijedili od vode u kojoj se namakala). U sirup dodajte sok od 3 limuna i 10 g limunske kiseline.

ILI

  • 30 cvjetova bazge potopite u 3 litre hladne vode s 10 g limunske kiseline i 3 limuna izrezana na kriške (s korom). Dobro izmiješajte i ostavite da odstoji na hladnom i tamnom mjestu 24 sata. Drugi dan tekućinu procijedite pa dodajte 3 kg šećera i dobro promiješajte. Ostavite da stoji još 24 sata uz povremeno miješanje.

Dobro je znati

  • Ako sirup namjeravate brzo potrošiti, bit će dovoljno i pola kilograma šećera na litru vode.
  • Sok od bazge može se raditi i bez bijelog šećera i limunske kiseline. Kao zamjene se preporučuju med, voćni šećer, limunov sok.
  • Dobiveni sirup ulijte u boce koje ste prethodno dobro oprali i sterilizirali u pećnici. Boce dobro zatvorite te ih čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
  • Po mogućnosti koristite neprskane (kemijski netretirane) limune. Ako to nije moguće, limune operite u otopini vode i sode bikarbone.

Bazgin pjenušac

Laganu alkoholnu inačicu gaziranog soka od bazge – takozvani bazgin pjenušac – možete pripremiti tako da na 20-ak cvjetova bazge dodate 700 g cvjetnog meda, 800 g šećera, 200 ml jabučnog octa, 5 limuna narezanih na ploške i 15 litara vode. Ovu mješavinu držite nekoliko dana na suncu u posudi koja nije metalna. Kada provrije, procijedite i nalijte sok u veću staklenu bocu. Tako da možete čuvati nekoliko tjedana uz povremeno popuštanje pritiska koji se stvara zbog “gazirane” tekućine.

Popečci od bazge

Svježe ubrane bazgine cvjetove možete pohati u smjesi poput one za palačinke. Uobičajenu mješavinu jaja, mlijeka, brašna te šećera ili soli (ovisno o tome želite li slatke ili slane popečke) možete obogatiti s malo praška za pecivo ili istučenim snijegom od bjelanjaka. U smjesi mlijeko po želji možete zamijeniti pivom ili bijelim vinom.

Oprane i osušene cvjetove bazge možete izravno namočiti u tijesto, ili ih najprije uvaljati u brašno a potom namočiti u tijesto. Kratko ih pržite na vrućem ulju s obje strane (ili ih uronite u vruće ulje) dok ne dobiju zlatnožutu boju – pazite da ne zagore. Popečke ocijedite od masnoće na upijajućem papiru.

Kao slani prilog popečci od bazge odlični su uz lagano meso i salate, a u slatkoj varijanti mogu biti vrhunski desert kojeg po želji možete posipati cimetom, orašastim plodovima, preliti voćnim sirupom ili poslužiti uz kompot ili sladoled.

Čaj od bazge

2 žličice suhih cvjetova bazge prelijte s 250 ml (1 šalica) kipuće vode. Ostavite da odstoji 10-15 minuta. Ovaj čaj pročišćuje organizam, potiče znojenje i učinkovit je kod liječenja prehlade, gripe, viroze.     

Oprezno s bobicama i ljekovitim pripravcima

  • Od lišća, kore i korijena bazge pripremaju se različiti ljekoviti pripravci (npr. čaj od lišća za reguliranje šećera u krvi; oblozi od lišća za hemoroide; čaj od kore za bolju probavu; čaj od korijena za bolesti mokraćnog sustava) no nipošto se ne preporučuje izrada takvih pripravaka bez savjetovanja s fitoterapeutom.
  • Iako su bazgine bobice ljekovite, obiluju vitaminima i mineralima te se od njih pripremaju slasni džemovi, kompoti i sirupi, o tome se također savjetujte sa znalcima.
  • Nikad ne zaboravite da se bobice ne smiju konzumirati sirove jer mogu izazvati mučninu, povraćanje, bol u trbuhu i otežano disanje.
  • Bazgu ne smiju uzimati trudnice i dojilje.     

8 namirnica koje će hidratizirati vaše tijelo

I.V.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo